LedgerSMB 1.1.1 - en to ru translation catalogue (857 entries)

en: AP
ru: Поступления

en: AP Aging
ru: Взаиморасчеты с поставщиками

en: AP Outstanding
ru: Задолженость поставщиков

en: AP Transaction
ru: Проводка закупки

en: AP Transactions
ru: Проводки закупки

en: AR
ru: Продажи

en: AR Aging
ru: Взаиморасчеты с клиентами

en: AR Outstanding
ru: Задолженость клиентов

en: AR Transaction
ru: Проводка продаж

en: AR Transactions
ru: Проводки продаж

en: AR/AP
ru: Продажа/Покупка

en: About
ru: О программе

en: Above
ru: Больше

en: Access Control
ru: Контроль доступа

en: Access Denied!
ru: Доступ запрещен

en: Account
ru: Счет

en: Account Number
ru: Код счета

en: Account Number missing!
ru: Не указан номер счета!

en: Account Type
ru: Тип счета

en: Account Type missing!
ru: Не указан тип счета!

en: Account deleted!
ru: Счет удален

en: Account does not exist!
ru: Счет не существует!

en: Account saved!
ru: Счет записан

en: Accounting
ru: Бухгалтерия

en: Accounting Menu
ru: Бухгалтерское меню

en: Accounts
ru: Счета

en: Accrual
ru: Накопление

en: Activate Audit trail
ru: Активировать пробную проверку балланса

en: Activate Audit trails
ru: Активировать пробную проверку балланса

en: Active
ru: Активный

en: Add
ru: Новый

en: Add AP Transaction
ru: Новая проводка поступлений

en: Add AR Transaction
ru: Новая проводка продаж

en: Add Account
ru: Новый счет

en: Add Assembly
ru: Новый комплект

en: Add Business
ru: Новый бизнес

en: Add Cash Transfer Transaction
ru: Новая проводка кассового перемещения

en: Add Customer
ru: Новый клиент

en: Add Deduction
ru: Новое Удержание

en: Add Department
ru: Новый отдел

en: Add Employee
ru: Новый сотрудник

en: Add Exchange Rate
ru: Новый курс

en: Add GIFI
ru: Новый GIFI

en: Add General Ledger Transaction
ru: Новая проводка

en: Add Group
ru: Новая группа

en: Add Job
ru: Добавить работу

en: Add Labor/Overhead
ru: Новая работа/накладные расходы

en: Add Language
ru: Новый язык

en: Add POS Invoice
ru: Новыая фактура ККМ

en: Add Part
ru: Новый продукт

en: Add Pricegroup
ru: Новый тип цен

en: Add Project
ru: Новый проект

en: Add Purchase Order
ru: Новый заказ поставщика

en: Add Quotation
ru: Новое резервирование

en: Add Request for Quotation
ru: Новый запрос на резервирование

en: Add SIC
ru: Новый SIC

en: Add Sales Invoice
ru: Новая фактура продажи

en: Add Sales Order
ru: Новый заказ клиента

en: Add Service
ru: Новая услуга

en: Add Stores Card
ru: Добавить карту хранения

en: Add Time Card
ru: Добавить карту времени

en: Add Transaction
ru: Новая проводка

en: Add User
ru: Новый пользователь

en: Add Vendor
ru: Новый поставщик

en: Add Vendor Invoice
ru: Новая фактура поступления

en: Add Warehouse
ru: Новый склад

en: Address
ru: Адрес

en: Administration
ru: Администрирование

en: Administrator
ru: Администратор

en: After Deduction
ru: После Удержания

en: All
ru: Все

en: All Accounts
ru: Все счета

en: All Items
ru: Вся номеклатура

en: Allocated
ru: Размещено

en: Allowances
ru: Списания

en: Amount
ru: Сумма

en: Amount Due
ru: Сумма к получению

en: Amount missing!
ru: Пропущена сумма

en: Apr
ru: апр

en: April
ru: апрель

en: Are you sure you want to delete Invoice Number
ru: Вы уверены, что хотите удалить данную фактуру?

en: Are you sure you want to delete Order Number
ru: Вы уверены, что хотите удалить данный заказ?

en: Are you sure you want to delete Quotation Number
ru: Вы уверены, что хотите удалить резерв?

en: Are you sure you want to delete Transaction
ru: Вы уверены, что хотите удалить данную проводку?

en: Are you sure you want to delete time card for
ru: Вы уверены, что хотите удалить time card для

en: Are you sure you want to remove the marked entries from the queue?
ru: Вы действительно хотите отменить очередь для отмеченных позиций?

en: As of
ru: как

en: Assemblies
ru: Комплекты

en: Assemblies restocked!
ru: Комплект заполнен!

en: Assembly
ru: Комлект

en: Assembly stocked!
ru: Сборка помещена!

en: Asset
ru: Актив

en: Attachment
ru: Вложение

en: Audit Control
ru: Контроль

en: Audit trail disabled
ru: Пробная проверка балланса заблокирована

en: Audit trail enabled
ru: Пробная проверка балланса доступна

en: Audit trail removed up to
ru: Пробная проверка балланса отменена до

en: Audit trails disabled
ru: Пробная проверка балланса заблокирована

en: Audit trails enabled
ru: Пробная проверка балланса доступна

en: Aug
ru: авг

en: August
ru: август

en: Average Cost
ru: Средняя цена

en: Avg Cost
ru: Средняя цена

en: BOM
ru: Ведомость материалов

en: Backup
ru: Резервная копия

en: Backup sent to
ru: Резервная копия отослана на

en: Balance
ru: Баланс

en: Balance Sheet
ru: Баланс

en: Based on
ru: Основан на

en: Before Deduction
ru: До Удержания

en: Beginning Balance
ru: Начальный баланс

en: Below
ru: Ниже

en: Billing Address
ru: Адрес доставки счета

en: Bin List
ru: Список Bin

en: Bin Lists
ru: Списки Bin

en: Books are open
ru: Книга открыта

en: Break
ru: Прервать

en: Business
ru: Бизнес

en: Business Number
ru: Бизнес-код

en: Business deleted!
ru: Бизнес удален

en: Business saved!
ru: Бизнес сохранен

en: COGS account does not exist!
ru: Отсутствует счет проданных товаров

en: Cannot add stores card for a completed job!
ru: Невозможно добавить к завершенному заданию

en: Cannot add time card for a completed job!
ru: Невозможно добавить к завершенному заданию

en: Cannot change stores card for a completed job!
ru: Невозможно изменить завершенное задание

en: Cannot change time card for a completed job!
ru: Невозможно изменить завершенное задание

en: Cannot create Assembly
ru: Невозможно создать сборку

en: Cannot create Labor
ru: Невозможно создать работу

en: Cannot create Lock!
ru: Невозможно заблокировать!

en: Cannot create Part
ru: Невозможно создать часть

en: Cannot create Service
ru: Невозможно создатьуслугу

en: Cannot delete account!
ru: Невозможно удалить счет!

en: Cannot delete customer!
ru: Невозможно удалить покупателя

en: Cannot delete default account!
ru: Невозможно удалить основной счет!

en: Cannot delete invoice!
ru: Невозможно удалить фактуру!

en: Cannot delete item!
ru: Невозможно удалить номенклатуру!

en: Cannot delete order!
ru: Невозможно удалить заказ!

en: Cannot delete quotation!
ru: Невозможно удалить резерв!

en: Cannot delete time card!
ru: Невозможно удалить карту времени

en: Cannot delete transaction!
ru: Невозможно удалить проводку!

en: Cannot delete vendor!
ru: Невозможно удалить поставщика!

en: Cannot post Payment!
ru: Невозможно провести оплату!

en: Cannot post Receipt!
ru: Невозможно провести получение!

en: Cannot post invoice for a closed period!
ru: Невозможно провести фактуру в закрытом периоде!

en: Cannot post invoice!
ru: Невозможно провести фактуру!

en: Cannot post payment for a closed period!
ru: Невозможно провести оплату для закрытого периода!

en: Cannot post transaction for a closed period!
ru: Невозможно провести проводку в закрытом периоде!

en: Cannot post transaction with a debit and credit entry for the same account!
ru: Невозможно провести проводку с дебетом и кредитом для обного и того же счета!

en: Cannot post transaction!
ru: Невозможно провести проводку!

en: Cannot remove files!
ru: Невозможно переместить файлы!

en: Cannot save account!
ru: Невозможно сохранить счет!

en: Cannot save defaults!
ru: Невозможно сохранить настройки по умолчании!

en: Cannot save order!
ru: Невозможно сохранить заказ!

en: Cannot save preferences!
ru: Невозможно сохранить настройки!

en: Cannot save quotation!
ru: Невозможно сохранить резерв

en: Cannot save stores card for a closed period!
ru: Невозможно сохранить карту для закрытого периода

en: Cannot save stores card!
ru: Невозможно сохранить карту

en: Cannot save time card for a closed period!
ru: Невозможно сохранить карту времени для закрытого периода

en: Cannot save time card!
ru: Невозможно сохранить карту времени

en: Cannot set account for more than one of AR, AP or IC
ru: Невозможно установить в счете более чем одно значение из AR, AP или IC

en: Cannot set multiple options for
ru: Невозможно установить много опций для

en: Cannot set multiple options for Item
ru: Невозможно установить много опций для элемента

en: Cannot stock Assembly!
ru: Невозможно сформировать комплект!

en: Cannot stock assemblies!
ru: Невозможно сформировать комплект!

en: Cash
ru: Касса

en: Change
ru: Изменить

en: Change Admin Password
ru: Изменить пароль Администратора

en: Change Password
ru: Изменить пароль

en: Chargeable
ru: Возмещаемый

en: Chart of Accounts
ru: План счетов

en: Check
ru: Проверить

en: Check Inventory
ru: Проверить инвентарь

en: Checks
ru: Проверки

en: City
ru: Город

en: Cleared
ru: Очищено

en: Click on login name to edit!
ru: Для редактирования кликните на имя пользователя.

en: Close Books up to
ru: Закрыть книгу по

en: Closed
ru: Закрыт

en: Code
ru: Код

en: Code missing!
ru: Пропущен код

en: Company
ru: Организация

en: Company Name
ru: Наименование организации

en: Compare to
ru: Сравнить с

en: Completed
ru: Завершен

en: Components
ru: Компоненты

en: Confirm
ru: подтвердить

en: Confirm!
ru: Подтвердить!

en: Connect to
ru: Подключиться к

en: Contact
ru: Контактное лицо

en: Continue
ru: Продолжить

en: Contra
ru: Против

en: Copies
ru: Копий

en: Copy to COA
ru: Копировать в ГПС

en: Cost
ru: Цена

en: Cost Center
ru: Учетный отдел

en: Could not save pricelist!
ru: Невозможно сохранить прайс!

en: Could not save!
ru: Невозможно сохранить!

en: Could not transfer Inventory!
ru: Невозможно пересестить инвентарь

en: Country
ru: Страна

en: Create Chart of Accounts
ru: Создать Таблицу плана счетов

en: Create Dataset
ru: Создать базу данных

en: Credit
ru: Кредит

en: Credit Limit
ru: Лимит кредита

en: Curr
ru: Валюта

en: Currency
ru: Валюта

en: Current
ru: Текущий

en: Current Earnings
ru: Текущая прибыль

en: Customer
ru: Клиент

en: Customer History
ru: История

en: Customer Number
ru: Код клиента

en: Customer deleted!
ru: Клиент удален!

en: Customer missing!
ru: Пропущен клиент!

en: Customer not on file!
ru: Клиент отсутствует в справочнике!

en: Customer saved!
ru: Клиент сохранен

en: Customers
ru: Клиенты

en: DBI not installed!
ru: Не установлен драйвер DBI!

en: DOB
ru: Дата рождения

en: Database
ru: База данных

en: Database Administration
ru: Администрирование базы данных

en: Database Driver not checked!
ru: Не проверен драйвер базы данных!

en: Database Host
ru: Сервер базы данных

en: Database User missing!
ru: Пропущен пользователь базы данных!

en: Dataset
ru: База данных

en: Dataset is newer than version!
ru: База данных новее, чем текущая версия!

en: Dataset missing!
ru: Пропущена база данных

en: Dataset updated!
ru: База данных обновлена!

en: Date
ru: Дата

en: Date Format
ru: Формат даты

en: Date Paid
ru: Дата оплаты

en: Date Received
ru: Дата получена

en: Date missing!
ru: Пропущена дата

en: Date received missing!
ru: Пропущена дата

en: Date worked
ru: Дата работ

en: Day
ru: День

en: Day(s)
ru: День

en: Days
ru: Дней

en: Debit
ru: Дебет

en: Dec
ru: дек

en: December
ru: декабрь

en: Decimalplaces
ru: десятичная точка

en: Decrease
ru: уменьшение

en: Deduct after
ru: Удержать после

en: Deduction deleted!
ru: Удержание удалено!

en: Deduction saved!
ru: Удержание сохранено!

en: Deductions
ru: Удержания

en: Default Template
ru: Шаблон по умолчанию

en: Defaults
ru: Настройки по умолчании

en: Defaults saved!
ru: Настройки по умолчании сохранены!

en: Delete
ru: Удалить

en: Delete Account
ru: Удалмть счет

en: Delete Dataset
ru: Удалить базу данных

en: Delete Schedule
ru: Удалить расписание

en: Deleting a language will also delete the templates for the language
ru: Удаление языка приведет к удалению шаблонов

en: Delivery Date
ru: Дата получения

en: Department
ru: Отдел

en: Department deleted!
ru: Отдел удален!

en: Department saved!
ru: Отдел сохранен!

en: Departments
ru: Отделы

en: Deposit
ru: Депозит

en: Description
ru: Описание

en: Description Translations
ru: Описание проводок

en: Description missing!
ru: Провущено Описание!

en: Detail
ru: Детализировать

en: Difference
ru: Разница

en: Directory
ru: Каталог

en: Discount
ru: Скидка

en: Done
ru: Выполнено

en: Drawing
ru: Изображение

en: Driver
ru: Драйвер

en: Dropdown Limit
ru: Ограничение падающего меню

en: Due Date
ru: Оплатить до

en: Due Date missing!
ru: Не указан срок оплаты!

en: E-mail Statement to
ru: Состояние E-mail для

en: E-mail address missing!
ru: Не указан адрес E-mail!

en: E-mail message
ru: E-mail сообщение

en: E-mailed
ru: Отправлено по e-mail

en: Edit
ru: Редактировать

en: Edit AP Transaction
ru: Редактировать проводку Поступления

en: Edit AR Transaction
ru: Редактировать проводку Продаж

en: Edit Account
ru: Редактировать счет

en: Edit Assembly
ru: Редактировать комплект

en: Edit Business
ru: Редактировать бизнес

en: Edit Cash Transfer Transaction
ru: Редактировать проводку Кассового Перемещения

en: Edit Customer
ru: Редактировать Клиента

en: Edit Deduction
ru: Редактировать Удержание

en: Edit Department
ru: Редактировать Отдел

en: Edit Description Translations
ru: Редактировать описание проводок

en: Edit Employee
ru: Редактировать сотрудника

en: Edit GIFI
ru: Редактировать GIFI

en: Edit General Ledger Transaction
ru: Редактировать проводку главной книги

en: Edit Group
ru: Редактировать группу

en: Edit Job
ru: Редактировать задание

en: Edit Labor/Overhead
ru: Редактировать работы/накладные расходы

en: Edit Language
ru: Редактировать Язык

en: Edit POS Invoice
ru: Редактировать ККМ-фактуру

en: Edit Part
ru: Редактировать товар

en: Edit Preferences for
ru: Редактировать настройки для

en: Edit Pricegroup
ru: Редактировать тип цен

en: Edit Project
ru: Редактировать Проект

en: Edit Purchase Order
ru: Редактировать Фактуру поставщика

en: Edit Quotation
ru: Редактировать резервирование

en: Edit Request for Quotation
ru: Редактировать запрос на резервирование

en: Edit SIC
ru: Редактировать SIC

en: Edit Sales Invoice
ru: Редактировать Фактуру клиента

en: Edit Sales Order
ru: Редактировать Заказ клиента

en: Edit Service
ru: Редактировать Услугу

en: Edit Template
ru: Редактировать Шаблон

en: Edit Time Card
ru: Редактировать карту времени

en: Edit User
ru: Редактировать сотрудника

en: Edit Vendor
ru: Редактировать поставщика

en: Edit Vendor Invoice
ru: Редактировать фактуру поставщику

en: Edit Warehouse
ru: Редактировать склад

en: Employee
ru: Сотрудник

en: Employee Name
ru: Имя сотрудника

en: Employee Number
ru: Код сотрудника

en: Employee deleted!
ru: Сотрудник удален!

en: Employee pays
ru: Зарплата сотрудника

en: Employee saved!
ru: Сотрудник сохранен!

en: Employees
ru: Сотрудники

en: Employer
ru: Работодатель

en: Employer pays
ru: Платежи работодателя

en: Enddate
ru: Дата окончания

en: Ends
ru: окончание

en: Enforce transaction reversal for all dates
ru: Пересчитадь проводки полностью

en: Enter up to 3 letters separated by a colon (i.e CAD:USD:EUR) for your native and foreign currencies
ru: Для обозначения валюты введите до трех букв, разделённых двоеточием, (напр. CAD:USD:EUR)

en: Equity
ru: Капитал

en: Every
ru: каждый

en: Exch
ru: Курс

en: Exchange Rate
ru: Курс валюты

en: Exchange rate for payment missing!
ru: Пропущен курс оплаты!

en: Exchange rate missing!
ru: Пропущен курс!

en: Exempt age <
ru: Возраст <

en: Existing Datasets
ru: Существующие базы данных

en: Expense
ru: Расход

en: Expense account does not exist!
ru: Счет расхода отсутствует

en: Expense/Asset
ru: Расход/активы

en: Extended
ru: Сумма

en: Failed to save order!
ru: Ошибка сохранения ордера

en: Fax
ru: Факс

en: Feb
ru: фев

en: February
ru: февраль

en: For
ru: для

en: Foreign Exchange Gain
ru: Курсовая прибыль

en: Foreign Exchange Loss
ru: Курсовые потери

en: Friday
ru: пятница

en: From
ru: с

en: From Warehouse
ru: со склада

en: GIFI deleted!
ru: GIFI удален

en: GIFI missing!
ru: Пропущен GIFI

en: GIFI saved!
ru: GIFI сохранен!

en: GL
ru: Главная книга

en: GL Reference Number
ru: Номер справочника Главной книги

en: GL Transaction
ru: Проводки Главной книги

en: General Ledger
ru: Главная книга

en: Generate
ru: Создать

en: Generate Orders
ru: Создать ордеры

en: Generate Purchase Orders
ru: Создать ордеры покупки

en: Generate Purchase Orders from Sales Order
ru: Создать ордеры покупки из ордеров продажи

en: Generate Sales Order
ru: Создать ордеры продажи

en: Generate Sales Order from Purchase Orders
ru: Создать ордеры продажи из ордеров покупки

en: Generate Sales Orders
ru: Создать ордеры продажи

en: Goods & Services
ru: Товары и услуги

en: Group
ru: Группа

en: Group Items
ru: Группа номенклатуры

en: Group Translations
ru: Группа проводок

en: Group deleted!
ru: Группа удалена!

en: Group missing!
ru: Пропущена группа!

en: Group saved!
ru: Группа сохранена!

en: Groups
ru: Группы

en: HR
ru: Сотрудники

en: HTML Templates
ru: Шаблоны HTML

en: Heading
ru: Раздел

en: History
ru: История

en: Home Phone
ru: Домашний телефон

en: Host
ru: Сервер

en: Hostname missing!
ru: Пропущено имя сервера

en: ID
ru: Идентификатор

en: Image
ru: Картинка

en: In-line
ru: внутристрочный

en: Inactive
ru: Неактивный

en: Include Exchange Rate Difference
ru: Включить курсовую разность

en: Include Payment
ru: Включая оплату

en: Include in Report
ru: Включить в отчет

en: Include in drop-down menus
ru: Включить в падающее меню

en: Income
ru: Поступление

en: Income Statement
ru: Отчет о прибыли/убытках

en: Income account does not exist!
ru: Счет поступления отсутствует

en: Incorrect Dataset version!
ru: Неверная версия базы данных!

en: Increase
ru: Рост(увеличение)

en: Individual Items
ru: Номеклатурные позиции

en: Internal Notes
ru: Внутренние заметки

en: Inventory
ru: Инвентарный

en: Inventory account does not exist!
ru: Инвентарный счет отсутствует

en: Inventory quantity must be zero before you can set this assembly obsolete!
ru: Прежде чем комплект считать усаревшим, инвентарное количество должно быть нулевым!

en: Inventory quantity must be zero before you can set this part obsolete!
ru: Прежде чем товар считать усаревшим, инвентарное количество должно быть нулевым!

en: Inventory saved!
ru: Инвентарь сохранен!

en: Inventory transferred!
ru: Инвентарь перемещен!

en: Invoice
ru: Счет-фактура

en: Invoice Date
ru: Дата выставления

en: Invoice Date missing!
ru: Не указана дата выставления счета-фактуры

en: Invoice Number
ru: Номер счета-фактуры

en: Invoice Number missing!
ru: Не указан номер счета-фактуры

en: Invoice deleted!
ru: Счет-фактура удалена!

en: Invoices
ru: Счет-фактуры

en: Is this a summary account to record
ru: Это итоговый счет для записи

en: Item already on pricelist!
ru: Номенклатура уже есть в прайс-листе!

en: Item deleted!
ru: Номенклатура удалена!

en: Item not on file!
ru: Нет номенклатуры в справочнике!

en: Items
ru: Номенклатура

en: Jan
ru: янв

en: January
ru: январь

en: Job
ru: Задание

en: Job Description
ru: Описание задания

en: Job Name
ru: Наименование задания

en: Job Number
ru: Номер заданя

en: Job Number missing!
ru: Пропущен номер задания!

en: Job deleted!
ru: Задание удалено!

en: Job saved!
ru: Задание сохранено

en: Jobs
ru: Задания

en: Jul
ru: июл

en: July
ru: июль

en: Jun
ru: июн

en: June
ru: июнь

en: LaTeX Templates
ru: Шаблоны LaTeX

en: Labor Code
ru: Код работы

en: Labor Code missing!
ru: Пропущен Код работы

en: Labor/Overhead
ru: Работа/накладные расходы

en: Language
ru: Язык

en: Language deleted!
ru: Язык удален

en: Language saved!
ru: Язык сохранен

en: Languages
ru: Языки

en: Languages not defined!
ru: Языки не определены!

en: Last Cost
ru: Последняя цена

en: Last Numbers & Default Accounts
ru: Последние номера документов и счета по-умолчании

en: Leadtime
ru: Основное время

en: Leave host and port field empty unless you want to make a remote connection.
ru: Оставте поле сервера и порта пустым до тех пор, пока вы не захотите сделать удалённого соединения.

en: Liability
ru: Пассив

en: Licensed to
ru: Лицензией обладает:

en: Line Total
ru: Итоговая линия

en: Link
ru: Ссылка

en: Link Accounts
ru: Ссылки счетов

en: List
ru: Список

en: List Accounts
ru: Список счетов

en: List Businesses
ru: Список бизнесов

en: List Departments
ru: Список отделов

en: List GIFI
ru: Список GIFI

en: List Languages
ru: Список языков

en: List Price
ru: Список цен

en: List Projects
ru: Список проектов

en: List SIC
ru: Список SIC

en: List Transactions
ru: Список проводок

en: List Warehouses
ru: Список складов

en: Lock System
ru: Заблокировать систему

en: Lockfile created!
ru: Файл блокирования создан!

en: Lockfile removed!
ru: Файл блокирования удален!!

en: Login
ru: Пользователь

en: Login name missing!
ru: Пропушено имя пользователя!

en: Logout
ru: Выход

en: Make
ru: Создать

en: Manager
ru: Менеджер

en: Mar
ru: март

en: March
ru: март

en: Marked entries printed!
ru: Отмеченные позиции напечатаны!

en: Markup
ru: Наценка

en: Maximum
ru: Максимум

en: May
ru: май

en: May
ru: май

en: Memo
ru: Комментарий

en: Menu Width
ru: Ширина меню

en: Message
ru: Сообщение

en: Method
ru: Метод

en: Microfiche
ru: Микрофиша

en: Model
ru: Модель

en: Monday
ru: Понедельник

en: Month
ru: месяц

en: Month(s)
ru: месяц

en: Months
ru: месяцы

en: Multibyte Encoding
ru: Многобайтовая кодировка

en: Name
ru: Наименование

en: Name missing!
ru: Пропущено наименование!

en: New Templates
ru: Новый шаблон

en: New Window
ru: Новое окно

en: Next
ru: Следующий

en: Next Date
ru: Следующая дата

en: Next Number
ru: Следующий номер

en: No
ru: Нет

en: No Database Drivers available!
ru: Недоступен драйвер базы данных!

en: No Dataset selected!
ru: Не выбрана база данных

en: No email address for
ru: Нет адреса e-mail для

en: No open Jobs!
ru: Нет открытых заданий

en: No open Projects!
ru: Нет открытых проектов

en: No.
ru: Ном.

en: Non-chargeable
ru: Невозмещаемые

en: Non-taxable
ru: Не подлежащие налогообложению

en: Non-taxable Purchases
ru: Закупки, не подлежащие налогообложению

en: Non-taxable Sales
ru: Продажи, не подлежащие налогообложению

en: Non-tracking Items
ru: Нетрассируемые элементы

en: Notes
ru: Комментарии

en: Nothing entered!
ru: Ничего не введено!

en: Nothing selected!
ru: Ничего не выбрано!

en: Nothing to delete!
ru: Ничего не удалено!

en: Nothing to print!
ru: Ничего не напечатано!

en: Nothing to transfer!
ru: Ничего не перемещено!

en: Nov
ru: ноя

en: November
ru: ноябрь

en: Number
ru: код

en: Number Format
ru: Числовой формат

en: Number missing in Row
ru: Пропущен код в строке

en: Obsolete
ru: Устаревший

en: Oct
ru: окт

en: October
ru: октябрь

en: On Hand
ru: Вналичии

en: Open
ru: Открыть

en: Oracle Database Administration
ru: Администрирование базы данных Oracle

en: Order
ru: Заказ клиента

en: Order Date
ru: Дата заказа клиента

en: Order Date missing!
ru: Пропущена дата заказа

en: Order Entry
ru: Заказы

en: Order Number
ru: Номер заказа

en: Order Number missing!
ru: Пропущен номер заказа

en: Order deleted!
ru: Заказ удален!

en: Order generation failed!
ru: Ошибка создания ордера

en: Order saved!
ru: Заказ сохранен!

en: Orders generated!
ru: Ордеры созданы

en: Orphaned
ru: Без проводок

en: Out of balance transaction!
ru: Вне балланса проводок!

en: Out of balance!
ru: Вне балланса!

en: Outstanding
ru: Задолженость

en: PO Number
ru: Номер ордера покупки

en: POS
ru: ККМ

en: POS Invoice
ru: ККМ Фактура

en: Packing List
ru: Упаковочный список

en: Packing List Date missing!
ru: Пропущена дата упаковочного списока!

en: Packing List Number missing!
ru: Пропущен номер упаковочного списока!

en: Packing Lists
ru: Упаковочные списоки

en: Paid
ru: Оплачено

en: Part
ru: Товар

en: Partnumber
ru: Код

en: Parts
ru: Товары

en: Password
ru: Пароль

en: Password changed!
ru: Пароль изменен!

en: Password does not match!
ru: Неверный пароль!

en: Passwords do not match!
ru: Неверный пароль!

en: Payables
ru: Подлежащий оплате

en: Payment
ru: Оплата

en: Payment date missing!
ru: Пропущена дата оплаты!

en: Payment posted!
ru: Оплата проведена!

en: Payments
ru: Оплаты

en: Payments posted!
ru: Оплаты проведены!

en: Payroll Deduction
ru: Удержание по ведомости

en: Period
ru: Период

en: Pg Database Administration
ru: Администрирование базы данных PostgreSQL (Pg)

en: PgPP Database Administration
ru: Администрирование базы данных PostgreSQL (PgPP)

en: Phone
ru: Тел.

en: Pick List
ru: Список для выбора

en: Pick Lists
ru: Списки для выбора

en: Port
ru: Порт

en: Port missing!
ru: Пропущен номер порта!

en: Pos
ru: ККМ

en: Post
ru: Сохранить

en: Post as new
ru: Сохранить как новый

en: Posted!
ru: Сохранено!

en: Posting
ru: Сохранение

en: Posting failed!
ru: Ошибка сохранения

en: Preferences
ru: Настройки

en: Preferences saved!
ru: Настройки сохранены!

en: Prepayment
ru: Предварительная оплата

en: Price
ru: Цена

en: Pricegroup
ru: Тип цен

en: Pricegroup deleted!
ru: Удален тип цен

en: Pricegroup missing!
ru: Пропущен тип цен

en: Pricegroup saved!
ru: Записан тип цен

en: Pricegroups
ru: Типы цен

en: Pricelist
ru: Прайслист

en: Print
ru: Печать

en: Print and Post
ru: Напечатать и отправить

en: Print and Post as new
ru: Напечатать и отправить как новый

en: Print and Save
ru: Напечатать и сохранить

en: Print and Save as new
ru: Напечатать и сохранить как новый

en: Printed
ru: Напечатано

en: Printer
ru: Принтер

en: Printing
ru: Печать

en: Printing ...
ru: Печать...

en: Process Transactions
ru: Обработка проводок

en: Production
ru: Продукция

en: Profit Center
ru: Профит-центр

en: Project
ru: Проект

en: Project Description Translations
ru: Переводы описания проектов

en: Project Name
ru: Название проекта

en: Project Number
ru: Код проекта

en: Project Number missing!
ru: Пропущен код проекта

en: Project Transactions
ru: Проводки проекта

en: Project deleted!
ru: Проект удален

en: Project not on file!
ru: Проект отсутствует в справочнике!

en: Project saved!
ru: Проект сохранен!

en: Project/Job Name
ru: Название Проекта/Задания

en: Project/Job Number
ru: Номер Проекта/Задания

en: Projects
ru: Проекты

en: Purchase Order
ru: Заказ поставщику

en: Purchase Order Number
ru: Номер заказа поставщику

en: Purchase Orders
ru: Заказы поставщику

en: Qty
ru: Количество

en: Quantity exceeds available units to stock!
ru: Превышено количество единиц номенклатуры на скаде

en: Quarter
ru: Квартал

en: Quotation
ru: Резервирование

en: Quotation
ru: Резервирование

en: Quotation Date
ru: Дата резервирования

en: Quotation Date missing!
ru: Пропущена дата резервирования!

en: Quotation Number
ru: Номер резервирования

en: Quotation Number missing!
ru: Пропущен номер резервирования!

en: Quotation deleted!
ru: Резервирование удалено

en: Quotations
ru: Резервы

en: RFQ
ru: Запрос на резервирование

en: RFQ
ru: Запрос на резервирование

en: RFQ Number
ru: Номер запроса на резервирование

en: RFQs
ru: Запросы на резервирование

en: Rate
ru: Курс

en: Rate missing!
ru: Пропущен курс

en: Receipt
ru: Получение

en: Receipt posted!
ru: Получение проведено!

en: Receipts
ru: Получения

en: Receivables
ru: Подлежащий получению

en: Receive
ru: Получить

en: Receive Merchandise
ru: Получить товары

en: Reconciliation
ru: Согласованность

en: Reconciliation Report
ru: Отчет о согласованности

en: Record in
ru: Отнести на счет

en: Recurring Transaction
ru: Повторяющаяся проводка

en: Recurring Transactions
ru: Повторяющиеся проводки

en: Reference
ru: Ссылка

en: Remaining
ru: Остаток

en: Remove
ru: Удалить

en: Remove Audit trail up to
ru: Удалить пробную проверку балланса до

en: Remove Audit trails up to
ru: Удалить пробную проверку балланса до

en: Removed spoolfiles!
ru: Удалить файл очереди!

en: Removing marked entries from queue ...
ru: Удалить отмеченные позиции из очереди?

en: Repeat
ru: Повторить

en: Report for
ru: Отчет для

en: Reports
ru: Отчеты

en: Request for Quotation
ru: Запрос на резервирование

en: Request for Quotations
ru: Запросы на резервирование

en: Required by
ru: Запрошен

en: Retained Earnings
ru: Нераспределенная прибыль

en: Role
ru: Роль

en: SIC deleted!
ru: SIC удален

en: SIC saved!
ru: SIC сохранен

en: Sale
ru: Продажа

en: Sales
ru: Продажи

en: Sales Invoice
ru: Фактура клиента

en: Sales Invoice
ru: Фактура клиента

en: Sales Invoice.
ru: Фактура клиента

en: Sales Invoice/AR Transaction Number
ru: Номер проводки Фактуры клиента

en: Sales Invoices
ru: Фактуры клиента

en: Sales Order
ru: Заказ клиента

en: Sales Order Number
ru: Номер заказа клиента

en: Sales Orders
ru: Заказы клиента

en: Sales Quotation Number
ru: Номер продажи резерва

en: Salesperson
ru: Продавец

en: Saturday
ru: Суббота

en: Save
ru: Сохранить

en: Save Pricelist
ru: Сохранить прайслист

en: Save Schedule
ru: Сохранить расписание

en: Save as new
ru: Сохранить как новый

en: Save to File
ru: Сохранить в файл

en: Saving
ru: Сохранение

en: Schedule
ru: Расписание

en: Scheduled
ru: Назначено расписание

en: Screen
ru: Экран

en: Search
ru: Поиск

en: Select
ru: Выбрать

en: Select Customer
ru: Выбрать покупателя

en: Select Vendor
ru: Выбрать поставщика

en: Select a Printer!
ru: Выбрать принтер

en: Select a printer!
ru: Выберите Принтер

en: Select all
ru: Выбрать все

en: Select from one of the names below
ru: Выберите одно из наименований из списка

en: Select from one of the projects below
ru: Выберите один из проектов из списка

en: Select items
ru: Выберите элементы

en: Select payment
ru: Выберите оплату

en: Select postscript or PDF!
ru: Выберите postscript или PDF!

en: Select txt, postscript or PDF!
ru: Выберите txt, postscript или PDF!

en: Sell
ru: Продажа

en: Sell Price
ru: Продажная цена

en: Send by E-Mail
ru: Отправить по E-Mail

en: Sending
ru: Отправка

en: Sep
ru: сен

en: September
ru: сентябрь

en: Serial No.
ru: Серийный ном.

en: Serial Number
ru: Серийный номер

en: Service
ru: Услуга

en: Service Code
ru: Код услуги

en: Service Code missing!
ru: Пропущен Код услуги!

en: Service/Labor Code
ru: Код услуги/работы

en: Services
ru: Услуги

en: Session Timeout
ru: Время задержки сессии

en: Session expired!
ru: Превышено время задержки сессии

en: Setup Templates
ru: Установить шаблоны

en: Ship
ru: Доставить

en: Ship Merchandise
ru: Погрузить товары

en: Ship to
ru: доставить для

en: Ship via
ru: доставить через

en: Shipping
ru: Доставка

en: Shipping Address
ru: Адрес доставки

en: Shipping Date
ru: Дата доставки

en: Shipping Date missing!
ru: Пропущена дата доставки

en: Shipping Point
ru: Место доставки

en: Short
ru: Краткосрочный

en: Signature
ru: Подпись

en: Source
ru: Источник

en: Spoolfile
ru: Файл очереди печати

en: Standard
ru: Стандартные

en: Standard Industrial Codes
ru: Стандартный промышленный код

en: Startdate
ru: Начальная дата

en: State
ru: Состояние

en: State/Province
ru: Штат/Провинция

en: Statement
ru: Ведомость

en: Statement Balance
ru: Балансовая ведомость

en: Statement sent to
ru: Ведомость отправлена для

en: Statements sent to printer!
ru: Ведомость отправлена на принтер!

en: Stock
ru: Сформировать

en: Stock Assembly
ru: Сформировать комплект

en: Stock Finished Goods
ru: Сформировать завершенную продукцию

en: Stylesheet
ru: Оформление

en: Sub-contract GIFI
ru: Передоверенный GIFI

en: Subject
ru: Тема

en: Subtotal
ru: Итого по разделу

en: Summary
ru: Суммарно

en: Sunday
ru: Воскресенье

en: Supervisor
ru: Контролер

en: System
ru: Система

en: System Defaults
ru: Настройки системы поумолчании.

en: Tax
ru: Налог

en: Tax Accounts
ru: Налоговые счета

en: Tax Included
ru: Налоги включены в сумму

en: Tax Number
ru: Код налога

en: Tax Number / SSN
ru: Код налога/SSN

en: Tax collected
ru: Собранные налоги

en: Tax paid
ru: Оплаченные налоги

en: Taxable
ru: Подлежит налогообложению

en: Template saved!
ru: Шаблон сохранен!

en: Templates
ru: Шаблоны

en: Terms
ru: Срок резервирования

en: Text
ru: Текст

en: Text Templates
ru: Шаблоны TXT

en: The following Datasets are not in use and can be deleted
ru: Сдедующие базы данных не используются и могут быть удалены

en: The following Datasets need to be updated
ru: Следующие базы данных необходимо обновить

en: This is a preliminary check for existing sources. Nothing will be created or deleted at this stage!
ru: это предварительная проверка существующих источников. В этом состоянии ни что не будет создано и удалено!

en: Thursday
ru: Четверг

en: Till
ru: до

en: Time In
ru: Время входа

en: Time Out
ru: Время выхода

en: Times
ru: раз

en: To
ru: по

en: To Warehouse
ru: на склад

en: To add a user to a group edit a name, change the login name and save.  A new user with the same variables will then be saved under the new login name.
ru: Для добавления пользователя в группу, отредактируйте его имя (логин) и сохраните. Для создания нового пользователя с теми же настройками - сохраните с новым именем пользователя.

en: Top Level
ru: Верх

en: Total
ru: Всего

en: Trade Discount
ru: Торговая скидка

en: Transaction
ru: Проводка

en: Transaction Date missing!
ru: Пропущена Дата проводки!

en: Transaction Dates
ru: Дата проводки

en: Transaction deleted!
ru: Проводка удалена!

en: Transaction posted!
ru: Проводка сохранена!

en: Transaction reversal enforced for all dates
ru: Проводки пересчитаны полностью

en: Transaction reversal enforced up to
ru: Проводки пересчитаны до

en: Transactions
ru: Проводки

en: Transfer
ru: Перемещение

en: Transfer Inventory
ru: Перемещение инвентаря

en: Transfer from
ru: Переместить от

en: Transfer to
ru: Переместить к

en: Translation
ru: Перевод

en: Translation deleted!
ru: Перевод удален!

en: Translation not on file!
ru: Нет перевода с списке!

en: Translations
ru: Переводы

en: Translations saved!
ru: Переводы сохранены!

en: Trial Balance
ru: Предварительный баланс

en: Tuesday
ru: Вторник

en: Type of Business
ru: Тип бизнеса

en: Unit
ru: Единица

en: Unit of measure
ru: Единица измерения

en: Unlock System
ru: Разблокировать систему

en: Update
ru: Обновить

en: Update Dataset
ru: Обновить базу данных

en: Updated
ru: Обновлено

en: Upgrading to Version
ru: Обновление до версии

en: Use Templates
ru: Использовать шаблоны

en: User
ru: Сотрудник

en: User deleted!
ru: Сотрудник удалён!

en: User saved!
ru: Сотрудник сохранен!

en: Valid until
ru: Действительно до

en: Vendor
ru: Поставщик

en: Vendor History
ru: История

en: Vendor Invoice
ru: Фактура поставщика

en: Vendor Invoice
ru: Фактура поставщика

en: Vendor Invoice.
ru: Фактура поставщика.

en: Vendor Invoice/AP Transaction Number
ru: Номер проводки фактуры поставщика

en: Vendor Invoices
ru: Фактуры поставщика

en: Vendor Number
ru: Код поставщика

en: Vendor deleted!
ru: Поставщик удален!

en: Vendor missing!
ru: Пропущен поставщик!

en: Vendor not on file!
ru: Поставщика нет в справочнике!

en: Vendor saved!
ru: Поставщик сохранен!

en: Vendors
ru: Поставщики

en: Version
ru: Версия

en: Warehouse
ru: Склад

en: Warehouse deleted!
ru: Склад удален!

en: Warehouse saved!
ru: Склад сохранен!

en: Warehouses
ru: Склады

en: Warning!
ru: Внимание!

en: Wednesday
ru: Среда

en: Week
ru: Неделя

en: Week(s)
ru: Недели

en: Weeks
ru: Недели

en: Weight
ru: Вес

en: Weight Unit
ru: Единица веса

en: What type of item is this?
ru: Какой это тип номеклатуры?

en: Work Order
ru: Рабочий заказ

en: Work Orders
ru: Рабочие заказы

en: Work Phone
ru: Рабочий телефон

en: Year
ru: Год

en: Year(s)
ru: Год

en: Yearend
ru: Завершение года

en: Yearend date missing!
ru: Пропущена дата завершения года!

en: Yearend posted!
ru: Завершение года выполнено!

en: Yearend posting failed!
ru: Ошибка завершение года!

en: Years
ru: Годы

en: Yes
ru: Да

en: You are logged out
ru: Вы вышли из системы

en: You are posting an existing transaction!
ru: Выполнение существующей проводки!

en: You are printing and posting an existing transaction!
ru: Печать и выполнение существующей проводки!

en: You are printing and saving an existing order
ru: Печать и сохранение существующего ордера

en: You are printing and saving an existing quotation
ru: Печать и сохранение существующего резервирования

en: You are printing and saving an existing transaction!
ru: Печать и сохранение существующей проводки!

en: You are saving an existing order
ru: Сохранение существующего ордера

en: You are saving an existing quotation
ru: Сохранение существующего резервирования

en: You are saving an existing transaction!
ru: Сохранение существующей проводки!

en: You did not enter a name!
ru: Вы не ввели (имя)наименование!

en: You must enter a host and port for local and remote connections!
ru: Вы должны заполнить поле сервера и порта для локального и удалённого соединений!

en: Zip/Postal Code
ru: Индекс

en: account cannot be set to any other type of account
ru: счету не может быть присвоен другой тип

en: as at
ru: как в

en: days
ru: дней

en: does not exist
ru: не существует!

en: done
ru: выполнено

en: ea
ru: шт.

en: failed
ru: ошибка

en: for
ru: для

en: for Period
ru: за период

en: is already a member!
ru: уже зарегистрирован

en: locked!
ru: заблокирована!

en: posted!
ru: отправлено

en: sent
ru: отправлено

en: successfully created!
ru: успешно создана!

en: successfully deleted!
ru: успешно удалена!

en: time(s)
ru: раз

en: unexpected error!
ru: неожиданная ошибка

en: website
ru: сайт WWW
