LedgerSMB 1.1.1 - en to is translation catalogue (407 entries)

en: AP
is: Innkaupakerfi

en: AP Aging
is: Aldursgreining

en: AP Transaction
is: Innkaupafærsla

en: AP Transactions
is: Innkaupafærslur

en: AR
is: Sölukerfi

en: AR Aging
is: Aldursgreining

en: AR Transaction
is: Sölufærsla

en: AR Transactions
is: Sölufærslur

en: About
is: Um

en: Access Control
is: Aðgangsheimildir

en: Account
is: Reikningur

en: Account Number
is: Reikningsnúmer

en: Account Number missing!
is: Reikningsnúmer vantar!

en: Account Type
is: Reikningstegund

en: Account Type missing!
is: Reikningstegund vantar!

en: Account deleted!
is: Reikningi eytt!

en: Account saved!
is: Reikningur geymdur!

en: Accounting
is: Bókhald

en: Accounting Menu
is: Bókhalds valmynd

en: Accounts
is: Reikningar

en: Active
is: Virkja

en: Add
is: Nýr

en: Add Account
is: Nýr reikningur

en: Add Assembly
is: Ný samsetning

en: Add Customer
is: Nýr viðskiptavinur

en: Add GIFI
is: Ný GIFI

en: Add General Ledger Transaction
is: Ný höfuðfærsla

en: Add Part
is: Ný vara

en: Add Project
is: Nýt verkefni

en: Add Purchase Order
is: Ný innkaupspöntun

en: Add Sales Invoice
is: Nýr sölureikningur

en: Add Sales Order
is: Ný sölupöntun

en: Add Service
is: Ný þjónusta

en: Add Transaction
is: Ný bókhaldsfærsla

en: Add User
is: Nýr notandi

en: Add Vendor
is: Nýr byrgir

en: Add Vendor Invoice
is: Nýr innkaupsreikningur

en: Address
is: Heimilisfang

en: Administration
is: Kerfisstjórnun

en: Administrator
is: Kerfisstjóri

en: All
is: Allt

en: All Datasets up to date!
is: Öll gagnasöfn uppfærð

en: Amount
is: Upphæð

en: Amount Due
is: Eindagi

en: Apr
is: apr

en: April
is: apríl

en: Are you sure you want to delete Invoice Number
is: Ert þú viss um að þú viljir eyða reikningi númer

en: Are you sure you want to delete Order Number
is: Ert þú viss um að þú viljir eyða pöntun númer

en: Are you sure you want to delete Transaction
is: Ert þú viss um að þú viljir eyða færslunni

en: Assemblies
is: Samsetningar

en: Assemblies restocked!
is: Samsetningar endurunnar

en: Asset
is: Eignir

en: Attachment
is: Hjálagt

en: Audit Control
is: Yfirlit stjórnun

en: Aug
is: ágú

en: August
is: ágúst

en: Backup
is: Afrit

en: Backup sent to
is: Afrit sendist til

en: Balance
is: Afstemming

en: Balance Sheet
is: Staða

en: Bcc
is: Blint afrit

en: Bin
is: Vörulager

en: Books are open
is: Bókhald er opið fyrir leiðréttingar

en: Business Number
is: Viðskiptanúmer

en: COGS
is: Innkaup

en: Cannot delete account!
is: Get ekki eytt reikningi!

en: Cannot delete customer!
is: Get ekki eytt viðskiptavini!

en: Cannot delete default account!
is: Get ekki eytt grunnreikningi!

en: Cannot delete invoice!
is: Get ekki eytt sölureikningi!

en: Cannot delete item!
is: Get ekki eytt hlut!

en: Cannot delete order!
is: Get ekki eytt pöntun!

en: Cannot delete transaction!
is: Get ekki eytt færslu!

en: Cannot delete vendor!
is: Get ekki eytt framleiðanda!

en: Cannot post invoice for a closed period!
is: Get ekki bókað á lokað tímabil!

en: Cannot post invoice!
is: Get ekki bókað sölureikning!

en: Cannot post payment for a closed period!
is: Get ekki bókað greiðslu á lokað tímabil

en: Cannot post transaction for a closed period!
is: Get ekki bókað færslu á lokað tímabil!

en: Cannot post transaction!
is: Get ekki bókað færslu!

en: Cannot save account!
is: Get ekki geymt reikning!

en: Cannot save order!
is: Get ekki geymt pöntun!

en: Cannot save preferences!
is: Get ekki geymt uppsetningu!

en: Cannot stock assemblies!
is: Get ekki fært samsetningar

en: Cash
is: Reiðufé

en: Cc
is: Afrit

en: Change Admin Password
is: Breyta kerfisstjóra lykilorði

en: Change Password
is: Breyta lykilorði

en: Chart of Accounts
is: Listi yfir lykkla/reikninga

en: Check
is: Ávísun

en: Click on login name to edit!
is: Smellið á notendanafn til þess að breyta

en: Close Books up to
is: Loka bókhaldi til dags

en: Closed
is: Lokað

en: Company
is: Fyritæki

en: Compare to
is: Bera saman við

en: Confirm!
is: Staðfesta!

en: Connect to
is: Tengjast við

en: Contact
is: Talsmaður

en: Continue
is: Áfram

en: Copies
is: Afrit

en: Copy to COA
is: Afrita í COA

en: Create Chart of Accounts
is: Búa til lykklasett

en: Create Dataset
is: Búa til gagnasafn

en: Credit
is: Kredit

en: Credit Limit
is: Kreditmörk

en: Curr
is: Gjaldm

en: Currency
is: Gjaldmiðill

en: Current
is: Núvirði

en: Customer
is: Viðskiptavinur

en: Customer deleted!
is: Viðskiptavini eytt!

en: Customer missing!
is: Viðskiptavin vantar!

en: Customer not on file!
is: Viðskiptavinur ekki á skrá!

en: Customer saved!
is: Viðskiptavinur geymdur!

en: Customers
is: Viðskiptavinir

en: DBI not installed!
is: DBI ekki virkt

en: Database
is: Gagnagrunnur

en: Database Administration
is: Kerfisstjórn gagnagrunns

en: Database Driver not checked!
is: Gagnagrunnstengi ekki athugað

en: Database Host
is: Gagnagrunns-netþjónn

en: Database User missing!
is: Gagnagrunns notanda vantar!

en: Dataset
is: Gagnasafn

en: Dataset missing!
is: Gagnasafn vantar!

en: Dataset updated!
is: gagnasafn uppfært!

en: Date
is: Dagsetning

en: Date Format
is: Dagsetningarform

en: Date Paid
is: Greiðsludagur

en: Date missing!
is: Dagsetningu vantar!

en: Dec
is: des

en: December
is: desember

en: Decimalplaces
is: Aukastafir

en: Delete
is: Eyða

en: Delete Account
is: Eyða reikningi

en: Delete Dataset
is: Eyða gagnasafni

en: Delivery Date
is: Afgreiðsludags.

en: Deposit
is: Innlagt

en: Description
is: Skýringar

en: Difference
is: Mismunur

en: Directory
is: Mapa

en: Discount
is: Afsláttur

en: Done
is: Búið

en: Drawing
is: Dregið

en: Dropdown Limit
is: Takmörk fyrir valmynd

en: Due Date
is: Dags. lokið

en: Due Date missing!
is: Vantar dags. lokið!

en: E-mail
is: R-póstur

en: E-mail Statement to
is: Senda yfirlit til

en: E-mail address missing!
is: R-póst vantar!

en: Edit
is: Breyta

en: Edit Account
is: Breyta reikningi

en: Edit Assembly
is: Breyta samsetningu

en: Edit Customer
is: Breyta viðskiptavini

en: Edit GIFI
is: Breyta GIFI

en: Edit General Ledger Transaction
is: Breyta yfitbókunar færslum

en: Edit Part
is: Breyta vöru

en: Edit Preferences for
is: Breyta uppsetningu fyrir

en: Edit Project
is: Breyta verkefni

en: Edit Purchase Order
is: Breyta innkaupapöntun

en: Edit Sales Invoice
is: Breyta sölureikningi

en: Edit Sales Order
is: Breyta sölupöntun

en: Edit Service
is: Breyta þjónustu

en: Edit Template
is: Breyta skabalóni

en: Edit User
is: Breyta notanda

en: Edit Vendor
is: Breyta byrgja

en: Edit Vendor Invoice
is: Breyta innkaupareikningi

en: Employee
is: Starfsmenn

en: Enforce transaction reversal for all dates
is: Gennemtving explicitte rettelser af posteringer for alle datoer

en: Enter up to 3 letters separated by a colon (i.e CAD:USD:EUR) for your native and foreign currencies
is: Vinsamlega sláið inn 3 stafa nafn á gjaldeyri sem á að nota setji tvípúnkt á milli.

en: Equity
is: Eigiðfé

en: Exch
is: Vx

en: Exchange Rate
is: Vextir

en: Exchange rate for payment missing!
is: Vextir fyrir greiðslu vantar!

en: Exchange rate missing!
is: Vantar vexti!

en: Existing Datasets
is: Hætta með gagnasafn

en: Expense
is: Kostnaður

en: Expense/Asset
is: Kostnaður/Eignir

en: Extended
is: Framlengt

en: Fax
is: Símbréf

en: Feb
is: feb

en: February
is: febrúar

en: Foreign Exchange Gain
is: Gengishagnaður

en: Foreign Exchange Loss
is: Gengistap

en: From
is: Frá

en: GIFI deleted!
is: GIFI eytt!

en: GIFI missing!
is: GIFI vantar!

en: GIFI saved!
is: GIFI geymt!

en: GL Transaction
is: Færslur í aðalbók

en: General Ledger
is: Aðalbók

en: Goods & Services
is: Vörur og þjónusta

en: HTML Templates
is: HTML-skabalón

en: Heading
is: Yfirskriftir

en: Host
is: Netþjónn

en: Hostname missing!
is: Nafn netþjóns vantar

en: Image
is: Mynd

en: In-line
is: Inndregið

en: Include in Report
is: Innifela í skýrslu

en: Include in drop-down menus
is: Innifela í fellivalmynd

en: Income Statement
is: Inn yfirlýsing

en: Incorrect Dataset version!
is: Röng útgáfa af gagnasfni!

en: Individual Items
is: Sjálfstæðir hlutir

en: Inventory
is: Lager

en: Inventory quantity must be zero before you can set this assembly obsolete!
is: Lagerbeholdning skal være nul for at du kan forælde denne sammensætning

en: Inventory quantity must be zero before you can set this part obsolete!
is: Lagerbeholdning skal være nul for at du kan forælde denne enhed

en: Invoice
is: Sölureikningur

en: Invoice Date
is: Sölureikningur dags.

en: Invoice Date missing!
is: Sölureiknings dags. vantar!

en: Invoice Number
is: Sölureikningur Númer

en: Invoice Number missing!
is: Sölureikningsnúmer vantar!

en: Invoice deleted!
is: Sölureikningi eytt!

en: Invoices
is: Sölureikningar

en: Is this a summary account to record
is: Söfnunarreikningur fyrir

en: Item deleted!
is: Hlut eytt!

en: Item not on file!
is: Hlutur ekki á skrá!

en: Jan
is: jan

en: January
is: janúar

en: Jul
is: júl

en: July
is: júlí

en: Jun
is: jún

en: June
is: júní

en: LaTeX Templates
is: LaTeX-skabalón

en: Language
is: Túngumál

en: Last Numbers & Default Accounts
is: Síðasta númer og sjálfgefin reikningur

en: Leave host and port field empty unless you want to make a remote connection.
is: Setjið engar upplýsingar í netþjónn og port nema um sé að ræða annan netþjón.

en: Liability
is: Passiv

en: Licensed to
is: Skráð á

en: Line Total
is: Samtals línur

en: Link
is: Tenglar

en: Link Accounts
is: Tengja lykla

en: List Accounts
is: Sýna lykla

en: List GIFI
is: Sýna GIFI

en: List Price
is: Sýna verð

en: List Transactions
is: Sýna færslur

en: Login
is: Tengjast

en: Logout
is: Aftengjast

en: Make
is: Tegund

en: Mar
is: mar

en: March
is: mars

en: May
is: maí

en: May
is: maí

en: Message
is: Skilaboð

en: Microfiche
is: Mikrofilm

en: Name
is: Nafn

en: Name missing!
is: Nafn vantar!

en: New Templates
is: Nýtt skabalón

en: No
is: Nei

en: No Database Drivers available!
is: Engin gagnagrunnstengin til

en: No Dataset selected!
is: Ekkert gagnasafn valið

en: No email address for
is: Ekkert netfang fyrir

en: No.
is: Nr.

en: Notes
is: Upplýsinar

en: Nothing selected!
is: Ekkert valið!

en: Nothing to delete!
is: Ekkert til þess að eyða!

en: Nov
is: nóv

en: November
is: nóvember

en: Number
is: Númer

en: Number Format
is: Númera útlit

en: Number missing in Row
is: Tölu vantar í röð

en: Obsolete
is: Úrelt

en: Oct
is: ókt

en: October
is: óktóber

en: On Hand
is: Á lager

en: Open
is: opna

en: Oracle Database Administration
is: Oracle kerfisstjórnun á gagnagrunni

en: Order
is: Pöntun

en: Order Date
is: Pöntunar dags.

en: Order Date missing!
is: Pöntunar dags. vantar

en: Order Entry
is: Pöntunarblað

en: Order Number
is: Pöntun númer

en: Order Number missing!
is: Númer pöntunar vantar

en: Order deleted!
is: Pöntun eytt

en: Order saved!
is: Pöntun geymd

en: Orphaned
is: Sjáfstætt

en: Out of balance!
is: Ekki jafnvægi!

en: Packing List
is: Fylgiseðill

en: Packing List Date missing!
is: Dags. fylgiseðils vantar!

en: Packing List Number missing!
is: Númer fylgiseðils vantar!

en: Paid
is: Greitt

en: Part
is: Vara

en: Parts
is: Vörur

en: Password
is: Aðgangsorð

en: Password changed!
is: Aðgangsorði breytt

en: Payables
is: Útistandandi

en: Payment
is: Greislur

en: Payment date missing!
is: Greiðsudags. vantar!

en: Payment posted!
is: Greiðsla bókuð

en: Payments
is: Greiðslur

en: Pg Database Administration
is: Pg kerfisstjórnun gagnarunns

en: Phone
is: Sími.

en: Port missing!
is: Port vantar

en: Post
is: Bókfæra

en: Post as new
is: Bókfæra sem nýjan

en: Preferences
is: Uppsetningar

en: Preferences saved!
is: Uppsetningar geymdar!

en: Price
is: Verð

en: Print
is: Prenta

en: Printer
is: Prentari

en: Project
is: Verkefni

en: Project Number missing!
is: Verkefnisnúmer vantar!

en: Project deleted!
is: Verkefni eytt!

en: Project not on file!
is: Verkefni ekki á skrá!

en: Project saved!
is: verkefni geymt!

en: Projects
is: Verkefni

en: Purchase Order
is: Innkaupspöntun

en: Purchase Orders
is: Innkaupspantanir

en: Qty
is: Magn

en: Rate
is: Taxti

en: Recd
is: Mótt:

en: Receipt
is: Kvittun

en: Receipts
is: Kvittanir

en: Receivables
is: Innborganir

en: Reconciliation
is: Afstemingar

en: Record in
is: Bóka á

en: Reference
is: Fylgiskjal

en: Remaining
is: Eftir

en: Report for
is: Skýrsla fyrir

en: Reports
is: Skýrslur

en: Required by
is: Pantað af

en: Retained Earnings
is: Realiseret overskud

en: Sales
is: Sala

en: Sales Invoice
is: Sölureikningur

en: Sales Order
is: Sölupöntun

en: Sales Orders
is: Sölupantanir

en: Save
is: Geyma

en: Save as new
is: Geyma sem nýtt

en: Save to File
is: Geyma í skrá

en: Screen
is: Skjá

en: Select all
is: Velja allt

en: Select from one of the items below
is: Veljið einhver að neðangreindum hlutum, og ýtið á "Áfram"

en: Select from one of the names below
is: Veljið einhvað að neðangreindum nöfnum

en: Select from one of the projects below
is: Veljið einhvað að neðangreindum verkefnum

en: Select postscript or PDF!
is: Veljið postscript eða PDF

en: Sell Price
is: Söluverð

en: Send by E-Mail
is: Senda með rafpósti

en: Sep
is: sep

en: September
is: september

en: Service
is: Þjónusta

en: Services
is: Þjónustur

en: Setup Templates
is: Skabalón fyrir uppsetningu

en: Ship
is: Senda

en: Ship to
is: Senda til

en: Ship via
is: Senda með

en: Short
is: Stutt

en: Signature
is: Undirskrift

en: Source
is: Frálag

en: Standard
is: Standart

en: Statement
is: Uppgjör

en: Statement Balance
is: jöfnunaruppgjör

en: Statement sent to
is: Uppgjör sendist til

en: Statements sent to printer!
is: Uppgjör sendist á prentara

en: Stock Assembly
is: Lager samsetning

en: Stylesheet
is: Stílblað

en: Subject
is: Efni

en: Subtotal
is: Samtala

en: System
is: Kerfi

en: Tax
is: Virðisaukaskattur

en: Tax Accounts
is: VSK lykill

en: Tax Included
is: Taka með VSK

en: Tax collected
is: VSK samtals

en: Tax paid
is: VSK greitt

en: Taxable
is: Skatskildur

en: Template saved!
is: Skabalón geymt!

en: Templates
is: Skabalón

en: Terms
is: Nettó

en: The following Datasets are not in use and can be deleted
is: Eftirfarandi gagnasöfn eru ekki í notkunn og er því ekki hægt að eyða þeim

en: The following Datasets need to be updated
is: Eftirfarandi gagnasafn þarfnast uppfærslu

en: This is a preliminary check for existing sources. Nothing will be created or deleted at this stage!
is: Engu verður eytt eða breytt með þessu

en: To
is: til

en: To add a user to a group edit a name, change the login name and save.  A new user with the same variables will then be saved under the new login name.
is: Þú getur notað notanda sem til er til þess að útbúa nýjan notanda með þvi að breyta bara notendanafninu.

en: Top Level
is: Efsta þrep

en: Total
is: Samtals

en: Transaction Date missing!
is: Dags. vantar!

en: Transaction deleted!
is: Færslu eytt!

en: Transaction posted!
is: Færsla bókfærð!

en: Transaction reversal enforced for all dates
is: Rettelser af posteringer skal altid bogføres explicit

en: Transaction reversal enforced up to
is: Rettelser af posteringer skal bogføres explicit indtil

en: Transactions
is: Færslur

en: Trial Balance
is: Prufu staða

en: Unit
is: Einingar

en: Unit of measure
is: Mælieining

en: Update
is: Uppfærsla

en: Update Dataset
is: Uppfæra gagnasafn

en: Updated
is: Uppfæra

en: Use Templates
is: Nota skabalón

en: User
is: Notandi

en: User deleted!
is: Notanda eytt!

en: User saved!
is: Notandi geymdur!

en: Vendor
is: Byrgir

en: Vendor Invoice
is: Innkaupsreikningur

en: Vendor deleted!
is: Byrgja eytt!

en: Vendor missing!
is: Byrgja vantar!

en: Vendor not on file!
is: Byrgir ekki til í gagnagrunni!

en: Vendor saved!
is: Byrgir geymdur!

en: Vendors
is: Byrgjar

en: Version
is: Útgáfa

en: Weight
is: Vigt

en: Weight Unit
is: Vigtareining

en: What type of item is this?
is: Hvernig hlutur er þetta?

en: Yes
is: Já

en: You did not enter a name!
is: Þú gafst ekki upp nafn

en: You must enter a host and port for local and remote connections!
is: Þú verður að gefa upp netþjón of port til þess að geta tengst!

en: as at
is: líkt og með

en: days
is: dagar

en: does not exist
is: er ekki til

en: ea
is: stk

en: for Period
is: fyrir tímabilið

en: is already a member!
is: er þegar meðlimur

en: localhost
is: lokal

en: successfully created!
is: uppfært!

en: successfully deleted!
is: eytt!

en: website
is: á Internetinu
