LedgerSMB 1.1.1 - en to fr translation catalogue (883 entries)

en: AP
fr: Dépenses

en: AP Aging
fr: Dépenses exigibles

en: AP Outstanding
fr: Dépenses en retard

en: AP Transaction
fr: Écriture dépenses

en: AP Transactions
fr: Mouvements - Dépenses

en: AR
fr: Recettes

en: AR Aging
fr: Recettes exigibles

en: AR Outstanding
fr: Recettes en retard

en: AR Transaction
fr: Écriture recettes

en: AR Transactions
fr: Mouvements - Recettes

en: AR/AP
fr: Recettes/Dépenses

en: About
fr: À propos

en: Above
fr: En dessus

en: Access Control
fr: Contrôle d'accès

en: Access Denied!
fr: Accès interdit!

en: Account
fr: Compte

en: Account Number
fr: Numéro de compte

en: Account Number missing!
fr: Numéro de compte manquant!

en: Account Type
fr: Type de compte

en: Account Type missing!
fr: Type de compte manquant!

en: Account deleted!
fr: Compte supprimé

en: Account does not exist!
fr: Compte non existant!

en: Account saved!
fr: Compte enregistré

en: Accounting
fr: Comptabilité

en: Accounting Menu
fr: Menu de comptabilité

en: Accounts
fr: Comptes

en: Accrual
fr: Accumulation

en: Activate Audit trail
fr: Activer la journalisation des accès aux écritures clôturées

en: Activate Audit trails
fr: Activer la journalisation des accès aux écritures clôturées

en: Active
fr: Actif

en: Add
fr: Ajouter

en: Add AP Transaction
fr: Ajouter une dépense

en: Add AR Transaction
fr: Ajouter une recette

en: Add Account
fr: Ajouter compte

en: Add Assembly
fr: Ajouter produit

en: Add Business
fr: Ajouter type d'affaire

en: Add Cash Transfer Transaction
fr: Saisie d'écriture - Virements internes

en: Add Customer
fr: Ajouter client

en: Add Deduction
fr: Ajouter prélèvement

en: Add Department
fr: Ajouter service

en: Add Employee
fr: Ajouter employé

en: Add Exchange Rate
fr: Ajouter taux de change

en: Add GIFI
fr: Ajouter code d'identification comptable ou fiscale

en: Add General Ledger Transaction
fr: Ajouter une écriture au grand-livre

en: Add Group
fr: Ajouter groupe

en: Add Job
fr: Ajouter travail

en: Add Labor/Overhead
fr: Ajouter coût de production

en: Add Language
fr: Ajouter langue

en: Add POS Invoice
fr: Saisie ticket de caisse

en: Add Part
fr: Ajouter marchandise

en: Add Pricegroup
fr: Ajouter groupe de prix

en: Add Project
fr: Ajouter projet

en: Add Purchase Order
fr: Établir commande d'achat

en: Add Quotation
fr: Établir devis

en: Add Request for Quotation
fr: Établir demande de devis

en: Add SIC
fr: Ajouter code secteur économique

en: Add Sales Invoice
fr: Établir facture de vente

en: Add Sales Order
fr: Établir commande de vente

en: Add Service
fr: Ajouter prestation

en: Add Stores Card
fr: Ajouter fiche magasin

en: Add Time Card
fr: Ajouter fiche de travail

en: Add Transaction
fr: Saisie d'écriture

en: Add User
fr: Ajouter utilisateur

en: Add Vendor
fr: Ajouter fournisseur

en: Add Vendor Invoice
fr: Établir facture d'achat

en: Add Warehouse
fr: Ajouter entrepôt

en: Address
fr: Adresse

en: Administrator
fr: Administrateur

en: After Deduction
fr: Après prélèvement

en: Aged
fr: Âgé

en: Aged Overdue
fr: Âgé en retard

en: All
fr: Tous

en: All Accounts
fr: Afficher tous les comptes

en: All Datasets up to date!
fr: Tous les fichiers de données sont à jour!

en: All Items
fr: Tout objet

en: Allocated
fr: Attribué

en: Allowances
fr: Indemnités

en: Amount
fr: Montant

en: Amount Due
fr: Montant dû

en: Amount missing!
fr: Montant manquant!

en: Apr
fr: Avril

en: April
fr: Avril

en: Are you sure you want to delete Invoice Number
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer la facture n°

en: Are you sure you want to delete Order Number
fr: Êtes vous sûr de vouloir supprimer la commande n°

en: Are you sure you want to delete Quotation Number
fr: Êtes vous sûr de vouloir supprimer le devis n°

en: Are you sure you want to delete Transaction
fr: Êtes vous sûr de vouloir effacer la saisie?

en: Are you sure you want to delete time card for
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer la fiche de travail pour

en: Are you sure you want to remove the marked entries from the queue?
fr: Êtes vous sûr de vouloir enlever les objets sélectionnés de la queue?

en: As of
fr: Au

en: Assemblies
fr: Produits finis

en: Assemblies restocked!
fr: Renvoyer produits vers stock!

en: Assembly
fr: Produit fini

en: Assembly stocked!
fr: Produit stocké!

en: Asset
fr: Actif

en: Attachment
fr: Pièce jointe

en: Audit Control
fr: Clôture périodique

en: Audit trail disabled
fr: Journalisation clôture desactivée

en: Audit trail enabled
fr: Journalisation clôture activée

en: Audit trail removed up to
fr: Annulation de la journalisation des accès aux écritures clôturées jusqu'au

en: Audit trails disabled
fr: Journalisation clôture desactivée

en: Audit trails enabled
fr: Journalisation clôture activée

en: Aug
fr: Août

en: August
fr: Août

en: Average Cost
fr: Coût moyen

en: Avg Cost
fr: Coût moy.

en: BOM
fr: Nomenclature composantes

en: Backup
fr: Sauvegarder

en: Backup sent to
fr: Sauvegarde envoyée à

en: Balance
fr: Solde

en: Balance Sheet
fr: Bilan

en: Based on
fr: Basé sur

en: Batch Printing
fr: Impression en masse

en: Bcc
fr: Copie cachée

en: Before Deduction
fr: Avant prélèvement

en: Beginning Balance
fr: Solde du départ

en: Below
fr: En dessous

en: Billing Address
fr: Adresse de facturation

en: Bin
fr: Lieu stockage

en: Bin List
fr: Liste des emplacements

en: Bin Lists
fr: Liste des emplacements

en: Books are open
fr: Début exercice

en: Break
fr: Rupture

en: Business
fr: Type d'affaire

en: Business Number
fr: Numéro d'enregistrement société

en: Business deleted!
fr: Type d'affaire effacé!

en: Business saved!
fr: Type d'affaire enregistré!

en: COGS
fr: Coût des produits vendus

en: COGS account does not exist!
fr: Compte des coûts des produits vendus inexistant!

en: Cannot add stores card for a completed job!
fr: Impossible d'enregistrer une fiche de magasin liée à un travail accompli!

en: Cannot add time card for a completed job!
fr: Impossible d'enregistrer une fiche de travail liée à un travail accompli!

en: Cannot change stores card for a completed job!
fr: Impossible de modifier une fiche de magasin liée à un travail accompli!

en: Cannot change time card for a completed job!
fr: Impossible de modifier une fiche de travail liée à un travail accompli!

en: Cannot create Assembly
fr: Impossible de créer le produit

en: Cannot create Labor
fr: Impossible de créer le coût de production

en: Cannot create Lock!
fr: Impossible de verrouiller le fichier!

en: Cannot create Part
fr: Impossible de créer la marchandise

en: Cannot create Service
fr: Impossible de créer la prestation

en: Cannot delete account!
fr: Impossible de supprimer le compte!

en: Cannot delete customer!
fr: Impossible de supprimer le client!

en: Cannot delete default account!
fr: Impossible de supprimer le compte par défaut!

en: Cannot delete invoice!
fr: Impossible de supprimer la facture!

en: Cannot delete item!
fr: Impossible de supprimer l'objet!

en: Cannot delete order!
fr: Impossible de supprimer la commande!

en: Cannot delete quotation!
fr: Impossible de supprimer le devis!

en: Cannot delete time card!
fr: Impossbile d'effacer la fiche de travail!

en: Cannot delete transaction!
fr: Impossible de supprimer la saisie!

en: Cannot delete vendor!
fr: Impossible de supprimer le fournisseur!

en: Cannot post Payment!
fr: Impossible d'enregistrer le paiement!

en: Cannot post Receipt!
fr: Impossible d'enregistrer le reçu!

en: Cannot post invoice for a closed period!
fr: Impossible d'enregistrer la facture sur un exercice clos!

en: Cannot post invoice!
fr: Impossible d'enregistrer la facture!

en: Cannot post payment for a closed period!
fr: Impossible d'enregistrer le paiement sur un exercice clos!

en: Cannot post transaction for a closed period!
fr: Impossible d'enregistrer l'écriture sur un exercice clos!

en: Cannot post transaction with a debit and credit entry for the same account!
fr: Impossible d'enregistrer la transaction avec un débit et crédit pour le même compte!

en: Cannot post transaction!
fr: Impossible d'enregistrer l'écriture!

en: Cannot remove files!
fr: Impossible d'effacer les fichiers!

en: Cannot save account!
fr: Impossible d'enregistrer le compte!

en: Cannot save defaults!
fr: Impossible d'enregistrer les valeurs par défaut!

en: Cannot save order!
fr: Impossible d'enregistrer la commande!

en: Cannot save preferences!
fr: Impossible d'enregistrer les préférences

en: Cannot save quotation!
fr: Impossible d'enregistrer le devis!

en: Cannot save stores card for a closed period!
fr: Impossible d'enregister une fiche de magasin sur un exercice clos!

en: Cannot save stores card!
fr: Impossible d'enregistrer la fiche de magasin!

en: Cannot save time card for a closed period!
fr: Impossible d'enregister une fiche de travail sur un exercice clos!

en: Cannot save time card!
fr: Impossible d'enregistrer la fiche de travail!

en: Cannot set account for more than one of AR, AP or IC
fr: Impossible d'enregistrer le compte simultanément en tant que compte de recettes, dépenses ou service

en: Cannot set multiple options for
fr: Impossible de choisir plusieurs options pour

en: Cannot set multiple options for Item
fr: Impossible de sélectionner des options multiples pour l'objet

en: Cannot stock Assembly!
fr: Impossible de stocker le produit fini!

en: Cannot stock assemblies!
fr: Impossible de stocker l'assemblage!

en: Cash
fr: Financier

en: Cc
fr: Copie

en: Change
fr: Retour monnaie

en: Change Admin Password
fr: Modifier mot de passe administrateur

en: Change Password
fr: Modifier mot de passe

en: Chargeable
fr: À facturer

en: Chart of Accounts
fr: Plan Comptable

en: Check
fr: Chèque

en: Check Inventory
fr: Listing chèques

en: Checks
fr: Chèques

en: City
fr: Ville

en: Cleared
fr: Lettré

en: Click on login name to edit!
fr: Cliquer sur votre identifiant pour editer!

en: Clocked
fr: Pointé

en: Close Books up to
fr: Clôturer l'exercice jusqu'au

en: Closed
fr: Clôturé

en: Code missing!
fr: Code manquant!

en: Company
fr: Société

en: Company Name
fr: Nom de société

en: Compare to
fr: Comparer à

en: Completed
fr: Terminé

en: Components
fr: Composants

en: Confirm
fr: Confirmer

en: Confirm!
fr: Confirmer!

en: Connect to
fr: Connecter à

en: Consolidate Orders
fr: Consolider commandes

en: Consolidate Purchase Orders
fr: Consolider commandes d'achats

en: Consolidate Sales Orders
fr: Consilder commandes de ventes

en: Continue
fr: Continuer

en: Contra
fr: Contrepartie

en: Copy to COA
fr: Copier dans le plan comptable

en: Cost
fr: Coût

en: Cost Center
fr: Axé coûts

en: Could not save pricelist!
fr: Enregistrement de la liste de prix impossible!

en: Could not save!
fr: Enregistrement impossible!

en: Could not transfer Inventory!
fr: Impossible de transférer l'inventaire!

en: Country
fr: Pays

en: Create Chart of Accounts
fr: Créer le plan comptable

en: Create Dataset
fr: Créer fichier de données

en: Credit
fr: Crédit

en: Credit Limit
fr: Encours autorisé

en: Curr
fr: Dev.

en: Currency
fr: Devise

en: Current
fr: En cours

en: Current Earnings
fr: Bénéfice de l'exercice

en: Customer
fr: Client

en: Customer History
fr: Historique client

en: Customer Number
fr: Numéro de client

en: Customer deleted!
fr: Client supprimé!

en: Customer missing!
fr: Client manquant!

en: Customer not on file!
fr: Client absent du fichier!

en: Customer saved!
fr: Client enregistré!

en: Customers
fr: Clients

en: DBI not installed!
fr: DBI non installée!

en: DOB
fr: Date de naissance

en: Database
fr: Base de données

en: Database Administration
fr: Gérer base de données

en: Database Driver not checked!
fr: Pilotes de base de données non verifiés!

en: Database Host
fr: Hôte de base de données

en: Database User missing!
fr: Utilisateur base de données manquant!

en: Dataset
fr: Fichier de données

en: Dataset is newer than version!
fr: Fichier de données plus récent que le logiciel!

en: Dataset missing!
fr: Fichier de données manquant!

en: Dataset updated!
fr: Base de données mise à jour!

en: Date Format
fr: Format de date

en: Date Paid
fr: Date de paiement

en: Date Received
fr: Date de réception

en: Date missing!
fr: Date manquante!

en: Date received missing!
fr: Date de réception manquante!

en: Date worked
fr: Date de travail

en: Day
fr: Jour

en: Day(s)
fr: Jour(s)

en: Days
fr: Jours

en: Debit
fr: Débit

en: Dec
fr: Déc.

en: December
fr: Décembre

en: Decimalplaces
fr: Décimales

en: Decrease
fr: Diminution

en: Deduct after
fr: Prélèver après

en: Deduction deleted!
fr: Prélèvement supprimé!

en: Deduction saved!
fr: Prélèvement enrégistré!

en: Deductions
fr: Prélèvements

en: Default Template
fr: Squelette par defaut

en: Defaults
fr: Valeurs par défaut

en: Defaults saved!
fr: Valeurs par défaut enrégistrées!

en: Delete
fr: Supprimer

en: Delete Account
fr: Supprimer compte

en: Delete Dataset
fr: Supprimer fichier de données

en: Delete Schedule
fr: Effacer transaction planifiée

en: Deleting a language will also delete the templates for the language
fr: Effacer une langue, implique également l'effacement des squelettes correspondants à cette langue

en: Delivery Date
fr: Date de livraison

en: Department
fr: Service

en: Department deleted!
fr: Service effacé!

en: Department saved!
fr: Service enregistré!

en: Departments
fr: Services

en: Deposit
fr: Dépôt

en: Description Translations
fr: Description traductions

en: Description missing!
fr: Description manquante!

en: Detail
fr: Détail

en: Difference
fr: Différence

en: Directory
fr: Répertoire

en: Discount
fr: Remise

en: Done
fr: Fait!

en: Drawing
fr: Dessin

en: Driver
fr: Pilote

en: Dropdown Limit
fr: Limite de déroulement

en: Due Date
fr: Échéance

en: Due Date missing!
fr: Date d'échéance manquante!

en: E-mail Statement to
fr: Message éléctronique à

en: E-mail address missing!
fr: Adresse e-mail manquante!

en: E-mail message
fr: Message e-mail

en: E-mailed
fr: E-mail envoyé

en: Edit
fr: Modifier

en: Edit AP Transaction
fr: Modifier une dépense

en: Edit AR Transaction
fr: Modifier une recette

en: Edit Account
fr: Modifier le compte

en: Edit Assembly
fr: Modifier produit fini / transformé

en: Edit Business
fr: Modifier type d'affaire

en: Edit Cash Transfer Transaction
fr: Modifier virements internes

en: Edit Customer
fr: Modifier client

en: Edit Deduction
fr: Modifier prélèvement

en: Edit Department
fr: Modifier service de l'entreprise

en: Edit Description Translations
fr: Modifier traductions description

en: Edit Employee
fr: Modifier employé

en: Edit GIFI
fr: Modifier code d'identification comptable ou fiscale

en: Edit General Ledger Transaction
fr: Modifier écriture grand-livre

en: Edit Group
fr: Modifier groupe

en: Edit Job
fr: Modifier travail

en: Edit Labor/Overhead
fr: Modifier coût de production

en: Edit Language
fr: Modifier langue

en: Edit POS Invoice
fr: Modifier ticket de caisse

en: Edit Part
fr: Modifier marchandise

en: Edit Preferences for
fr: Modifier les préférences pour

en: Edit Pricegroup
fr: Modifier groupe de prix

en: Edit Project
fr: Modifier projet

en: Edit Purchase Order
fr: Modifier commande d'achat

en: Edit Quotation
fr: Modifier devis

en: Edit Request for Quotation
fr: Modifier demande de devis

en: Edit SIC
fr: Modifier code de secteur économique

en: Edit Sales Invoice
fr: Modifier facture de vente

en: Edit Sales Order
fr: Modifier commande de vente

en: Edit Service
fr: Modifier service

en: Edit Template
fr: Modifier squelette

en: Edit Time Card
fr: Modifier fiche de travail

en: Edit User
fr: Modifier utilisateur

en: Edit Vendor
fr: Modifier fournisseur

en: Edit Vendor Invoice
fr: Modifier facture de fournisseur

en: Edit Warehouse
fr: Modifier entrepôt

en: Employee
fr: Employé

en: Employee Name
fr: Nom employé

en: Employee Number
fr: Numéro d'employé

en: Employee deleted!
fr: Employé effacé!

en: Employee pays
fr: Employé pays

en: Employee saved!
fr: Employé enregistré

en: Employees
fr: Employés

en: Employer
fr: Employeur

en: Employer pays
fr: Employeur pays

en: Enddate
fr: Date de fin

en: Ends
fr: Se termine

en: Enforce transaction reversal for all dates
fr: Activer la clôture des écritures pour toutes les dates

en: Enter up to 3 letters separated by a colon (i.e CAD:USD:EUR) for your native and foreign currencies
fr: Entrer le nom de la monnaie nationale et des monnaies étrangères en 3 lettres séparées par (:) (Ex: EUR:USD:CAD)

en: Equity
fr: Capital

en: Every
fr: Chaque

en: Exch
fr: Change

en: Exchange Rate
fr: Taux de change

en: Exchange rate for payment missing!
fr: Taux de change manquant pour le paiement!

en: Exchange rate missing!
fr: Taux de change manquant!

en: Exempt age <
fr: Exempter âge <

en: Existing Datasets
fr: Fichiers de données existants

en: Expense
fr: Dépenses

en: Expense account does not exist!
fr: Compte de dépenses inexistant!

en: Expense/Asset
fr: Dépenses/actif

en: Extended
fr: Prix total

en: FX
fr: Devises

en: Failed to save order!
fr: Impossible d'enregister la commande!

en: Feb
fr: Fév.

en: February
fr: Février

en: For
fr: Pour

en: Foreign Exchange Gain
fr: Produit conversion devises

en: Foreign Exchange Loss
fr: Perte conversion devises

en: Friday
fr: Vendredi

en: From
fr: De

en: From Warehouse
fr: Du entrepôt

en: GIFI
fr: Code d'identification comptable ou fiscale

en: GIFI deleted!
fr: Code d'identification comptable ou fiscale supprimé!

en: GIFI missing!
fr: Code d'identification comptable ou fiscale manquant!

en: GIFI saved!
fr: Code d'identification comptable ou fiscale enregistré!

en: GL
fr: Grand-livre

en: GL Reference Number
fr: Numéro de réf. Grand-livre

en: GL Transaction
fr: Transaction grand-livre

en: General Ledger
fr: Grand-livre

en: Generate
fr: Générer

en: Generate Orders
fr: Générer commandes

en: Generate Purchase Orders
fr: Générer commandes d'achat

en: Generate Purchase Orders from Sales Order
fr: Générer commandes d'achat d'une commande de vente

en: Generate Sales Order
fr: Générer commandes de vente

en: Generate Sales Order from Purchase Orders
fr: Générer commandes de vente d'une commande d'achat

en: Generate Sales Orders
fr: Générer commandes de ventes

en: Goods & Services
fr: Articles & Prestations

en: Group
fr: Groupe

en: Group Items
fr: Grouper objets

en: Group Translations
fr: Grouper traductions

en: Group deleted!
fr: Groupe effacé!

en: Group missing!
fr: Groupe absent!

en: Group saved!
fr: Groupe enregistré!

en: Groups
fr: Groupes

en: HR
fr: Ressources humaines

en: HTML Templates
fr: Squelettes HTML

en: Heading
fr: En-tête

en: History
fr: Historique

en: Home Phone
fr: Téléphone privé

en: Host
fr: Hôte

en: Hostname missing!
fr: Nom de l'hôte manquant

en: In-line
fr: En ligne

en: Include Exchange Rate Difference
fr: Inclure différence conversion devises

en: Include Payment
fr: Inclure paiement

en: Include in Report
fr: Inclure dans l'état

en: Include in drop-down menus
fr: Inclure dans les menus déroulants

en: Income
fr: Recettes

en: Income Statement
fr: Compte de résultat

en: Income account does not exist!
fr: Compte de recettes inexistant!

en: Incorrect Dataset version!
fr: Fichier de données incorrect!

en: Increase
fr: Augmentation

en: Individual Items
fr: Composition en marchandises individuelles

en: Internal Notes
fr: Notes internes

en: Inventory
fr: Inventaire

en: Inventory account does not exist!
fr: Compte de stock inexistant!

en: Inventory quantity must be zero before you can set this assembly obsolete!
fr: La quantité en stock doit être zéro avant de pouvoir annuler cet assemblage!

en: Inventory quantity must be zero before you can set this part obsolete!
fr: La quantité en stock doit être zero avant de pouvoir annuler cette pièce!

en: Inventory saved!
fr: Inventaire enregistré!

en: Inventory transferred!
fr: Inventaire transféré!

en: Invoice
fr: Facture

en: Invoice Date
fr: Date de facturation

en: Invoice Date missing!
fr: Date de facture manquante!

en: Invoice Number
fr: Numéro de facture

en: Invoice Number missing!
fr: Numéro de facture manquant!

en: Invoice deleted!
fr: Facture supprimée!

en: Invoices
fr: Factures

en: Is this a summary account to record
fr: Est-ce que c'est un compte sommaire à enregistrer?

en: Item
fr: Article

en: Item already on pricelist!
fr: Objet déjà présent dans la liste des prix

en: Item deleted!
fr: Objet supprimé!

en: Item not on file!
fr: Objet non-listé!

en: Items
fr: Objets

en: Jan
fr: Jan.

en: January
fr: Janvier

en: Job
fr: Travail

en: Job Description
fr: Description travail

en: Job Name
fr: Nom de travail

en: Job Number
fr: Numéro de travail

en: Job Number missing!
fr: Numéro de travail manquant!

en: Job deleted!
fr: Travail effacé!

en: Job saved!
fr: Travail enregistré!

en: Jobs
fr: Travaux

en: Jul
fr: Juill.

en: July
fr: Juillet

en: Jun
fr: Juin

en: June
fr: Juin

en: LaTeX Templates
fr: Squelettes LaTeX

en: Labor Code
fr: Compte prestation

en: Labor Code missing!
fr: Compte prestation manquant!

en: Labor/Overhead
fr: Coût de production

en: Language
fr: Langue

en: Language deleted!
fr: Langue effacée!

en: Language saved!
fr: Langue enregistrée!

en: Languages
fr: Langues

en: Languages not defined!
fr: Langues non définis!

en: Last Cost
fr: Dernier prix

en: Last Numbers & Default Accounts
fr: Derniers numéros et comptes par défauts

en: Lead
fr: Délai

en: Leadtime
fr: Délai

en: Leave host and port field empty unless you want to make a remote connection.
fr: Laisser "port" et "hôte" vide, sauf si vous voulez vous connecter à distance (par réseau)

en: Liability
fr: Passif

en: Licensed to
fr: Licence à

en: Line Total
fr: Total ligne

en: Link
fr: Liens

en: Link Accounts
fr: Lier comptes

en: List
fr: Liste

en: List Accounts
fr: Liste des comptes

en: List Businesses
fr: Liste types d'affaire

en: List Departments
fr: Liste des services

en: List GIFI
fr: Afficher la liste des codes d'identification comptable ou fiscale

en: List Languages
fr: Liste des langues

en: List Price
fr: Prix de revient

en: List Projects
fr: Liste des projets

en: List SIC
fr: Liste des codes secteur économique

en: List Transactions
fr: Afficher écritures

en: List Warehouses
fr: Liste des entrepôts

en: Lock System
fr: Verrouiller le système

en: Lockfile created!
fr: Verrouillage en place!

en: Lockfile removed!
fr: Verrouillage enlevé!

en: Login name missing!
fr: Nom d'utilisateur manquant!

en: Logout
fr: Déconnexion

en: Make
fr: Marque

en: Manager
fr: Gestionnaire

en: Mar
fr: Mars

en: March
fr: Mars

en: Marked entries printed!
fr: Éléments marqués imprimés!

en: Markup
fr: Majoration

en: May
fr: Mai

en: May
fr: Mai

en: Memo
fr: Mémo

en: Menu Width
fr: Largeur menu

en: Method
fr: Méthode

en: Model
fr: Modèle

en: Monday
fr: Lundi

en: Month
fr: Mois

en: Month(s)
fr: Mois

en: Months
fr: Mois

en: Multibyte Encoding
fr: Encodage multibyte

en: N/A
fr: Non applicable

en: Name
fr: Nom

en: Name missing!
fr: Nom manquant!

en: New Templates
fr: Nouveaux squelettes

en: New Window
fr: Nouvelle fenêtre

en: Next
fr: Prochain

en: Next Date
fr: Prochaine date

en: Next Number
fr: Prochain numéro

en: No
fr: Non

en: No Database Drivers available!
fr: Pas de pilote de base de données disponible!

en: No Dataset selected!
fr: Pas de fichier de données sélectionné!

en: No Employees on file!
fr: Aucun employé dans la base de données!

en: No History!
fr: Aucun historique

en: No Labor codes on file!
fr: Aucun compte de prestation dans la base de données!

en: No Parts on file!
fr: Aucune marchandise dans la base de données!

en: No Services on file!
fr: Aucune prestation dans la base de données!

en: No email address for
fr: Pas d'adresse email pour

en: No open Jobs!
fr: Aucun travail ouvert!

en: No open Projects!
fr: Aucun projet ouvert!

en: No.
fr: N°

en: Non-chargeable
fr: Hors facture

en: Non-taxable
fr: Non imposable

en: Non-taxable Purchases
fr: Achats hors taxe

en: Non-taxable Sales
fr: Ventes hors taxe

en: Non-tracking Items
fr: Objets non-référencés

en: Nothing entered!
fr: Rien n'a été saisi!

en: Nothing open!
fr: Rien est ouvert!

en: Nothing selected!
fr: Pas de sélection!

en: Nothing to delete!
fr: Rien à supprimer

en: Nothing to print!
fr: Rien à imprimer

en: Nothing to transfer!
fr: Rien à transférer!

en: Nov
fr: Nov.

en: November
fr: Novembre

en: Number
fr: Numéro

en: Number Format
fr: Format des numéros

en: Number missing in Row
fr: Numéro manquant dans ligne

en: Obsolete
fr: Obsolète

en: Oct
fr: Oct.

en: October
fr: Octobre

en: On Hand
fr: En Stock / disponible

en: Onhand
fr: Disponible

en: Open
fr: Ouvert

en: Oracle Database Administration
fr: Administration de base de données Oracle

en: Order
fr: Commande

en: Order Date
fr: Date de commande

en: Order Date missing!
fr: Date de commande manquante!

en: Order Entry
fr: Commandes

en: Order Number
fr: Numéro de commande

en: Order Number missing!
fr: Numéro de commande manquant!

en: Order deleted!
fr: Commande supprimée!

en: Order generation failed!
fr: Génération commande échouée!

en: Order saved!
fr: Commande enregistrée!

en: Orders generated!
fr: Commandes générées!

en: Orphaned
fr: Orphelin

en: Out of balance transaction!
fr: Écriture non-soldée!

en: Out of balance!
fr: Non-soldée!

en: Outstanding
fr: En retard

en: Overdue
fr: En retard

en: PO Number
fr: Numéro de référence

en: POS
fr: Point de vente

en: POS Invoice
fr: Ticket de caisse

en: Packing List
fr: Liste d'envoi

en: Packing List Date missing!
fr: La liste d'envoi n'a pas de date!

en: Packing List Number missing!
fr: Le numéro de la liste d'envoi est manquant!

en: Packing Lists
fr: Listes d'envoi

en: Paid
fr: Total payé

en: Part
fr: Marchandise

en: Part Number
fr: Numéro marchandise

en: Partnumber
fr: Numéro de marchandise

en: Parts
fr: Marchandises

en: Parts Requirements
fr: Exigences en marchandises

en: Password
fr: Mot de passe

en: Password changed!
fr: Mot de passe modifié!

en: Password does not match!
fr: Mot de passe incorrect!

en: Passwords do not match!
fr: Mots de passes non-identiques

en: Payables
fr: À payer

en: Payment
fr: Paiement

en: Payment date missing!
fr: Date de paiement manquante!

en: Payment posted!
fr: Paiement enregistré!

en: Payments
fr: Paiements

en: Payments posted!
fr: Paiements enregistrés!

en: Payroll Deduction
fr: Prélèvement salaire

en: Period
fr: Période

en: Pg Database Administration
fr: Administration base de données PostgreSQL

en: PgPP Database Administration
fr: Administration base de données PgPP

en: Phone
fr: Tél.

en: Pick List
fr: Liste de sélection

en: Pick Lists
fr: Liste de sélection

en: Port missing!
fr: Port manquant!

en: Pos
fr: N°

en: Post
fr: Enregistrer

en: Post as new
fr: Enregistrer comme nouveau

en: Posted!
fr: Enregistré!

en: Posting
fr: Enregistrement

en: Posting failed!
fr: Enregistrement échoué!

en: Postscript
fr: Postcript

en: Preferences
fr: Préférences

en: Preferences saved!
fr: Préférences enregistrées!

en: Prepayment
fr: Paiement à l'avance

en: Price
fr: Prix

en: Pricegroup
fr: Groupe de prix

en: Pricegroup deleted!
fr: Groupe de prix supprimé!

en: Pricegroup missing!
fr: Groupe de prix manquant!

en: Pricegroup saved!
fr: Groupe de prix enregistré!

en: Pricegroups
fr: Groupes de prix

en: Pricelist
fr: Liste de prix

en: Print
fr: Imprimer

en: Print and Post
fr: Imprimer et imputer

en: Print and Post as new
fr: Imprimer et enregister comme nouveau

en: Print and Save
fr: Imprimer et sauver

en: Print and Save as new
fr: Imprimer et enregister comme nouveau

en: Printed
fr: Imprimé

en: Printer
fr: Imprimante

en: Printing
fr: Impression

en: Printing ...
fr: Impression en cours ...

en: Process Transactions
fr: Traiter transactions

en: Profit Center
fr: Axé profit

en: Project
fr: Projet

en: Project Description Translations
fr: Traductions description de projet

en: Project Name
fr: Nom de projet

en: Project Number
fr: Numéro de projet

en: Project Number missing!
fr: Numéro du projet manquant!

en: Project Transactions
fr: Mouvements - Projet

en: Project deleted!
fr: Projet supprimé!

en: Project not on file!
fr: Projet absent du fichier!

en: Project saved!
fr: Projet enregistré!

en: Project/Job Name
fr: Nom de projet/travail

en: Project/Job Number
fr: Numéro de projet/travail

en: Projects
fr: Projets

en: Purchase Order
fr: Commande d'achat

en: Purchase Order Number
fr: Numéro de commande

en: Purchase Orders
fr: Commandes d'achat

en: Qty
fr: Qté

en: Quantity exceeds available units to stock!
fr: La quantité dépasse le nombre d'unités en stock

en: Quarter
fr: Trimestre

en: Queue
fr: File d'attente

en: Queued
fr: Mis en file d'attente

en: Quotation
fr: Devis

en: Quotation
fr: Devis

en: Quotation Date
fr: Date de devis

en: Quotation Date missing!
fr: Date de devis manqante!

en: Quotation Number
fr: Numéro de devis

en: Quotation Number missing!
fr: Numéro de devis manquant!

en: Quotation deleted!
fr: Devis effacé!

en: Quotations
fr: Devis

en: RFQ
fr: Demande de devis

en: RFQ
fr: Demande de devis

en: RFQ Number
fr: Numéro de demande de devis

en: RFQs
fr: Demandes de devis

en: ROP
fr: Seuil réapprovisionnement

en: Rate
fr: Taux

en: Rate missing!
fr: Taux manquant!

en: Recd
fr: Reçu

en: Receipt
fr: Reçu

en: Receipt posted!
fr: Reçu enregistré!

en: Receipts
fr: Reçus

en: Receivables
fr: À recevoir

en: Receive
fr: Réception

en: Receive Merchandise
fr: Réception marchandise

en: Reconciliation
fr: Rapprochement

en: Reconciliation Report
fr: Rapport de rapprochement

en: Record in
fr: Enregistrer dans

en: Recurring Transaction
fr: Transaction périodique

en: Recurring Transactions
fr: Transactions périodiques

en: Reference
fr: Référence

en: Remaining
fr: Restant

en: Remove
fr: Effacer

en: Remove Audit trail up to
fr: Annuler la journalisation des accès aux écritures clôturées jusqu'au

en: Remove Audit trails up to
fr: Annuler la journalisation des accès aux écritures clôturées jusqu'au

en: Removed spoolfiles!
fr: File d'attente impression effacée!

en: Removing marked entries from queue ...
fr: Suppression des éléments sélectionnés de la file d'attente ...

en: Repeat
fr: Répéter

en: Report for
fr: Rapport de

en: Reports
fr: Rapports

en: Req
fr: Exigence

en: Request for Quotation
fr: Demande de devis

en: Request for Quotations
fr: Demandes de devis

en: Required by
fr: Requis pour

en: Requirements
fr: Exigences

en: Retained Earnings
fr: Éxcédents non distribués

en: Role
fr: Rôle

en: SIC
fr: Code secteur économique

en: SIC deleted!
fr: Code secteur économique effacé!

en: SIC saved!
fr: Code secteur économique enregistré!

en: SSN
fr: Numéro sécurité sociale

en: Sale
fr: Vente

en: Sales
fr: Ventes

en: Sales Invoice
fr: Facture de vente

en: Sales Invoice
fr: Facture de vente

en: Sales Invoice.
fr: Facture de vente.

en: Sales Invoice/AR Transaction Number
fr: Numéro facture de vente/écriture recette

en: Sales Invoices
fr: Factures de vente

en: Sales Order
fr: Commande de vente

en: Sales Order Number
fr: Numéro de commande de vente

en: Sales Orders
fr: Commandes de vente

en: Sales Quotation Number
fr: Numéro de devis de vente

en: Salesperson
fr: Vendeur

en: Saturday
fr: Samedi

en: Save
fr: Enregistrer

en: Save Pricelist
fr: Enregistrer la liste de prix

en: Save Schedule
fr: Enregistrer transaction planifiée

en: Save as new
fr: Enregistrer comme nouveau

en: Save to File
fr: Enregistrer dans un fichier

en: Saving
fr: Enregistrement

en: Schedule
fr: Planification

en: Scheduled
fr: Planifié

en: Screen
fr: Écran

en: Search
fr: Recherche

en: Select
fr: Sélectionner

en: Select Customer
fr: Séléctionner client

en: Select Vendor
fr: Sélectionner vendeur

en: Select a Printer!
fr: Sélectionner une imprimante!

en: Select a printer!
fr: Séléctionner une imprimante!

en: Select all
fr: Tout sélectionner

en: Select from one of the items below
fr: Sélectionner un des objets ci-dessous

en: Select from one of the names below
fr: Sélectionner un des noms ci-dessous

en: Select from one of the projects below
fr: Sélectionner un des projets ci-dessous

en: Select items
fr: Sélectionner éléments

en: Select payment
fr: Sélectionner le payement

en: Select postscript or PDF!
fr: Sélectionner Postscript ou PDF!

en: Select txt, postscript or PDF!
fr: Sélectionner Txt, Postscript ou PDF!

en: Sell
fr: Vente

en: Sell Price
fr: Prix de vente

en: Send by E-Mail
fr: Envoyer par e-mail

en: Sending
fr: Envoyer

en: Sep
fr: Sept.

en: September
fr: Septembre

en: Serial No.
fr: N° série

en: Serial Number
fr: Numéro de série

en: Service
fr: Prestation de service

en: Service Code
fr: Compte de prestation

en: Service Code missing!
fr: Compte de prestation manquant!

en: Service/Labor Code
fr: Compte de prestation/coût de production

en: Services
fr: Prestations de services

en: Session Timeout
fr: Fin de session

en: Session expired!
fr: Session terminée!

en: Setup Templates
fr: Configuration des squelettes

en: Ship
fr: Expédier

en: Ship Merchandise
fr: Expédier marchandise

en: Ship to
fr: Expédier à

en: Ship via
fr: Expédier via

en: Shipping
fr: Expédition

en: Shipping Address
fr: Adresse d'envoi

en: Shipping Date
fr: Date d'expédition

en: Shipping Date missing!
fr: Date d'expédition manquante!

en: Shipping Point
fr: Expéditeur

en: Short
fr: Court

en: Spoolfile
fr: Fichier file d'attente impression

en: Standard Industrial Codes
fr: Code secteur économique

en: Startdate
fr: Date de début

en: State
fr: Etat

en: State/Province
fr: Région/État

en: Statement
fr: Relevé

en: Statement Balance
fr: Solde relevé de compte

en: Statement sent to
fr: Relevé envoyé à

en: Statements sent to printer!
fr: Relevés envoyés à l'imprimante!

en: Stock Assembly
fr: Stock de produits

en: Stock Finished Goods
fr: Produit fini stocké

en: Stores Card
fr: Fiche de magasin

en: Stores Card saved!
fr: Fiche de magasin enregistrée

en: Stores Cards
fr: Fiches de magasins

en: Stylesheet
fr: Feuille de style

en: Sub-contract GIFI
fr: Code d'identification comptable ou fiscale - Sous-traitance

en: Subject
fr: Objet

en: Subtotal
fr: Sous total

en: Summary
fr: Résumé

en: Sunday
fr: Dimanche

en: Supervisor
fr: Chef de service

en: System
fr: Système

en: System Defaults
fr: Préférences système

en: Tax
fr: Taxe

en: Tax Account
fr: Compte de taxe

en: Tax Accounts
fr: Comptes de taxe

en: Tax Included
fr: Taxe incluse

en: Tax Number
fr: Numéro de TVA

en: Tax Number / SSN
fr: Numéro de TVA / Sécurité Sociale

en: Tax collected
fr: Taxe collectée

en: Tax paid
fr: Taxe payée

en: Taxable
fr: Imposable

en: Template saved!
fr: Squelette enregistré!

en: Templates
fr: Squelettes

en: Terms
fr: Crédit limité à

en: Text
fr: Texte

en: Text Templates
fr: Squelettes texte

en: The following Datasets are not in use and can be deleted
fr: Les fichiers de données suivants ne sont pas utilisés et peuvent être supprimés.

en: The following Datasets need to be updated
fr: Les fichiers de données suivants doivent être mis à jour

en: This is a preliminary check for existing sources. Nothing will be created or deleted at this stage!
fr: Ceci est un test préliminaire des sources existantes. Aucune modification à ce stade!

en: Thursday
fr: Jeudi

en: Till
fr: Caisse

en: Time
fr: Temps

en: Time Card
fr: Fiche de travail

en: Time Card deleted!
fr: Fiche de travail effacée!

en: Time Card saved!
fr: Fiche de travil enregistrée!

en: Time Cards
fr: Fiches de travail

en: Time In
fr: Temps de début

en: Time Out
fr: Temps de fin

en: Times
fr: Temps

en: To
fr: Jusqu'au

en: To Warehouse
fr: Vers entrepôt

en: To add a user to a group edit a name, change the login name and save.  A new user with the same variables will then be saved under the new login name.
fr: Pour ajouter un utilisateur à un groupe, editer un "nom", changer le "login" et enregistrer. Un nouvel utilisateur avec les mêmes données sera enregistré avec le nouveau "login".

en: Top Level
fr: Description principale

en: Tracking Items
fr: Objets référencés

en: Trade Discount
fr: Escompte commercial

en: Transaction
fr: Écriture

en: Transaction Date missing!
fr: Date d'écriture manquante!

en: Transaction Dates
fr: Dates de transactions

en: Transaction deleted!
fr: Écriture supprimée!

en: Transaction posted!
fr: Écriture enregistrée!

en: Transaction reversal enforced for all dates
fr: Inversion des écritures exécutée pour toutes les dates

en: Transaction reversal enforced up to
fr: Inversion des écritures exécutée jusqu'au

en: Transactions
fr: Mouvements

en: Transfer
fr: Transfert

en: Transfer Inventory
fr: Transfert inventaire

en: Transfer from
fr: Transfert à partir

en: Transfer to
fr: Transférer vers

en: Translation
fr: Traduction

en: Translation deleted!
fr: Traduction supprimée!

en: Translation not on file!
fr: Pas de traduction dans le fichier

en: Translations
fr: Traductions

en: Translations saved!
fr: Traductions enregistrées

en: Trial Balance
fr: Balance Globale

en: Tuesday
fr: Mardi

en: Type of Business
fr: Type d'affaire

en: Unit
fr: Unité

en: Unit Rate
fr: Tarif unitaire

en: Unit of measure
fr: Unité de mesure

en: Unlock System
fr: Déverrouiller le système

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Update Dataset
fr: Mise à jour de la base de données

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Upgrading to Version
fr: Mise à jour à la version

en: Use Templates
fr: Utiliser les squelettes

en: User
fr: Utilisateur

en: User deleted!
fr: Utilisateur supprimé!

en: User saved!
fr: Utilisateur enregistré!

en: Valid until
fr: Valable jusqu'au

en: Vendor
fr: Fournisseur

en: Vendor History
fr: Historique fournisseurs

en: Vendor Invoice
fr: Facture d'achat

en: Vendor Invoice
fr: Facture d'achat

en: Vendor Invoice.
fr: Facture d'achat.

en: Vendor Invoice/AP Transaction Number
fr: Numéro facture d'achat/écriture achat

en: Vendor Invoices
fr: Factures d'achat

en: Vendor Number
fr: Numéro de fournisseur

en: Vendor deleted!
fr: Fournisseur supprimé!

en: Vendor missing!
fr: Fournisseur manquant!

en: Vendor not on file!
fr: Fournisseur absent du fichier!

en: Vendor saved!
fr: Fournisseur enregistré!

en: Vendors
fr: Fournisseurs

en: Warehouse
fr: Entrepôt

en: Warehouse deleted!
fr: Entrepôt supprimé

en: Warehouse saved!
fr: Entrepôt enregistré

en: Warehouses
fr: Entrepôts

en: Warning!
fr: Attention!

en: Wednesday
fr: Mercredi

en: Week
fr: Semaine

en: Week(s)
fr: Semaine(s)

en: Weeks
fr: Semaines

en: Weight
fr: Poids

en: Weight Unit
fr: Unité de poids

en: What type of item is this?
fr: De quel type est cet objet?

en: Work Order
fr: Fiche de traitement

en: Work Orders
fr: Fiche de traitement

en: Work Phone
fr: Téléphone travail

en: Year
fr: Année

en: Year(s)
fr: Année(s)

en: Yearend
fr: Écriture de fin d'exercice

en: Yearend date missing!
fr: Écriture de fin d'exercice - date manquante

en: Yearend posted!
fr: Écriture de fin d'exercice enregistrée

en: Yearend posting failed!
fr: Échec enregistrement écriture fin d'exercice!

en: Years
fr: Années

en: Yes
fr: Oui

en: You are logged out
fr: Vous êtes déconnecté!

en: You are posting an existing transaction!
fr: Vous enregistrez une transaction existante!

en: You are printing and posting an existing transaction!
fr: Vous imprimez et enregistrez une transaction existante!

en: You are printing and saving an existing order
fr: Vous imprimez et enregistrez une commande existante!

en: You are printing and saving an existing quotation
fr: Vous imprimez et enregistrez un devis existant!

en: You are printing and saving an existing transaction!
fr: Vous imprimez et enregistrez une transaction existante!

en: You are saving an existing order
fr: Vous enregistrez une commande existante

en: You are saving an existing quotation
fr: Vous enregistrez un devis existant

en: You are saving an existing transaction!
fr: Vous enregistrez une transaction existante!

en: You did not enter a name!
fr: Vous n'avez pas saisi de nom!

en: You must enter a host and port for local and remote connections!
fr: Vous devez saisir un "hôte" et un "port" pour les connexions distantes!

en: Zip/Postal Code
fr: Code postal

en: account cannot be set to any other type of account
fr: compte ne peut pas être changé vers un autre type de compte

en: as at
fr: au

en: days
fr: jours

en: does not exist
fr: n'existe pas!

en: done
fr: fait

en: ea
fr: ch

en: failed
fr: échec

en: for
fr: pour

en: for Period
fr: pour la période

en: is already a member!
fr: est déjà un membre!

en: localhost
fr: hôte local

en: locked!
fr: verrouillé!

en: posted!
fr: enregistré!

en: sent
fr: envoyé

en: successfully created!
fr: créé avec succès

en: successfully deleted!
fr: supprimé avec succès

en: time(s)
fr: temps

en: unexpected error!
fr: Erreur inattendue!

en: website
fr: site web
